Gündem

EDiTÖRDEN (Filmere ait bilgiler editör yazısının hemen altında)

Yaz okulu bittiğinden beri SineBU’da günler epey durgun geçiyor; can damarımız öğrencilerin yokluğunda bir sese, bir nefese muhtaç kaldık. Okula dönen öğrencileri hoş karşılamak istedik ve gayet çeşitli 10 filme yer veren Eylül programımızla karşınızdayız. Bu ay Berlin FF’den ödüllü iki film, bir Türkçe ilk film, iki Fransızca komedi, bir de Woody Allen romantik-komedisi izleyeceğiz. Bu yeni filmlerin yanında Ağustos’ta gösterime giren ve İstanbul’da olmayanların kaçırmasını istemediğimiz dört film de gösterimde olacak. Programa ilk bakışı aşağıda okuyabilirsiniz.
Uzun süredir gözümüzün üstünde olduğu, Berlin FF’den ödüllü filmlere hasretimiz bu ay son buluyor. Yarışmada Altın Ayı’yı kazanan SYNONYMS, Fransız olmak için yanıp tutuşan İsrailli bir adamın Paris’te geçen öyküsünü anlatıyor. Yönetmen Nadav Lapid, filmi kendi yaşam öyküsünü esas alarak yaptığını inkar etmiyor; öyle ki, Lapid gençliğinde “bir yanlışlık sonucu” Ortadoğu’da doğduğuna inanarak Paris’e kaçmış. Jeopolitik konumuna hayran olsa da kendini Ortadoğulu hissetmeyenlerin, sürgündeki ruhların sorularına belki SYNONYMS cevap olabilir…
Berlin’den gelen diğer konuğumuz SO LONG, MY SON ise yarışmadan iki büyük oyuncu ödülüyle dönmüştü. Hakkında yazılanlara bakarken neredeyse her birinde filmin “dram”, “melodram”, “epik melodram” gibi kelimelerle tanımlandığını gördüm. Ben tekrarlamak istemedim ama umuyorum ki bu bile size filmin ne kadar güçlü bir DRAM olduğuna dair fikir vermiştir. Üç saatlik süresinde bizi 30 yıllık bir sürece tanık eden; kapsadığı zaman aralığını, bütçesini ve sunduğu dertleri düşündüğümüzde “büyük” diyebileceğimiz film, bunu sıkça doğrusal öykü anlatımı kurallarının dışına çıkarak yapıyor. Dört gözle bekliyoruz.
“Fotoğrafa aşık olmak” temasını Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı’ndan ve Ömer Kavur’un Gizli Yüz’ünden çok iyi hatırlıyoruz. GÖRÜLMÜŞTÜR de aynı temaya yeni bir ses getiriyor: Cezaevinde mahkumlara gelen mektupların kontrolörü ana karakter, bir mektubun arasında karşılaştığı fotoğraftaki kadına “takıntılı” bir hale geliyor. Yönetmenin ilk uzun-metrajı olan filmin bu konuya “Böyle aşk mı olur ya?” diyerek mi, yoksa Erksan geleneğini devam ettirerek mi yaklaştığını birlikte izleyip göreceğiz.
Romantik-komedisiz bir SineBU programı eksiktir, yanlıştır… A RAINY DAY IN NEW YORK, günümüzün hızla yükselen yıldızlarından Timothee Chalamet (CMBYN) ve Elle Fanning’in (Neon Demon) başrollerinde olduğu, Woody Allen’ın 49. filmi. İş için yaptıkları New York seyahatlerini bir kaçamağa dönüştürmek isteyen üniversiteli aşıkları şehirde yağmur karşılıyor ve farklı yönlere savruluyorlar. Tema anlamında yeni bir şey vadetmese de hayranları olduğumuz bu oyuncuları New York’ta bir aşk hikayesinde izlemek kulağa güzel geliyor.
Fransa’dan iki eğlenceli filmimiz var. Juliette Binoche’nin başrolünde olduğu HANGİ KADIN, sosyal medyaya dair meseleleri yaşlanma endişesiyle harmanlayan, eğlenceli bir uyarlama film. Ellilerinde, boşanmış bir akademisyen olan Claire, randevulaştığı bir erkeği “stalk”lamak için 24 yaşında bir “fake” hesap oluşturuyor, ancak işler beklenmedik bir yöne evriliyor. Filmin nesil çatışması, internet etiği gibi konulara yaklaşımı görülmeye değer. Yabancı dilde filmlerde bildik bir yüzle karşılaşınca yaşadığımız o tuhaf tanışıklık hissine Haluk Bilginer’den alışığız. ACELE BABA ARANIYOR’da da bizi Melisa Sözen karşılıyor. Film, Fransa’da göçmen bir çocuk olmanın zorluklarını eğlenceli bir dille ele alıyor.
İzleyeli epey oldu ama biz hala ekipçe MIDSOMMAR övüyoruz; yeni ayda yalnızca üç gösterimi olacak, o yüzden görmek istiyorsanız mutlaka tarihlere dikkat edin. Görmek istediğinizden hala emin değilseniz de bize ulaşın; ikna etmeye çalışalım… Ağustos’ta gösterime giren ve gösterimlerine Eylül’de de devam edecek olan diğer filmler ise SADIK BİR ADAM/A FAITHFUL MAN, YÜZLEŞME ve LITTLE WHITE LIES 2.
Buradan duyuralım; Eylül ayı içinde -geçen senelerde de yaptığımız gibi- yılın en sevilen filmlerini bir anketle soracağız ve en çok oy alan birkaçını Ekim programına alacağız. Eğer mutlaka tekrar izlemek istediğiniz filmler varsa gözünüz bu aralar sosyal medya hesaplarımızda olsun. Şimdiden herkese kayıt döneminde iyi şanslar; consentiniz bol olsun.
Sevgiler
İhs @ekmeginde (instagram)
Kapak Görseli: APOCALYPSE NOW FINAL CUT

SYNONYMS / EŞANLAMLILAR
Yönetmen: Nadav Lapid
2019 | 123’ | Fransa, İsrail, Almanya | Fransızca, İbranice
İsrail’den Paris’e göç eden ve kimliğini tamamen reddeden bir adamı merkezine alan Eşanlamlılar’ın senaryosu, yönetmeni Nadav Lapid’in hayatından izler taşıyor. Filmin başkarakteri Yoav, hiç hazzetmediği ülkesi İsrail’den, sonuna kadar benimsemeye karar verdiği Paris’e taşınır. Kökenlerini silmek, Fransız olmak, Père Lachaise mezarlığına gömülmek ister ama özü, bedenindedir, çifte kimliği onu hiç bırakmaz. Yönetmen Lapid, kazandığı Altın Ayı’yı filmin kurgusunda da çalışan, “en yakın sanatsal ortağım” dediği, hayatını yakın zamanda kaybeden annesi Ara Lapid’e ithaf etti. Nadav Lapid’i 2018’de Filmekimi’nde izlediğimiz Anaokulu Öğretmeni filminin özgün versiyonunun yönetmeni olarak tanıyoruz. Başka Sinema

WHO YOU THINK I AM / HANGİ KADIN
2019 | 101' | Fransa | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Safy Nebbou
Bu hem eğlenceli hem hüzünlü film; sosyal medya çılgınlığının ve sanal dünya algılarının gerçek hayatı nasıl etkilediğine gençler değil farklı bir yaş grubu üzerinden bakıyor. Filmin kahramanı 50 yaşındaki iki çocuklu akademisyen Claire, genç sevgilisini sosyal medya üzerinden gözetlemek amacıyla Facebook’ta sahte bir hesap açıyor; 23 yaşında, sarışın, genç ve güzel Clara oluveriyor. Sevgilisi kanmıyor ama en yakın arkadaşı tuzağa düşüyor. Fransız yönetmen ve oyuncu Safy Nebbou’nun ödüllü yazar Camille Laurens’in aynı adlı romanından uyarladığı Juliette Binoche’un harika performansıyla öne çıkan film, Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirmişti. ermesinin hikayesidir.
Başka Sinema

GÖRÜLMÜŞTÜR
2018 | 95’ | Türkiye | Türkçe
Yönetmen: Serhat Karaaslan
Zakir, İstanbul’daki bir cezaevinde mektup okuma komisyonunda çalışmaktadır. Görevi mahkumlara ait bütün mektupları okuyup varsa sakıncalı yerlerini karalayarak sansürlemektir. Günlük hayatı cezaevi ile gizlice gittiği yazarlık kursu arasında geçmektedir. Yazarlık kursunda verilen ödev için kontrol ettiği mektuplardan birinden çıkan fotoğrafı gizlice alır. Fotoğraf cezaevinde yatmakta olan Recep ile karısı Selma’ya aittir. Fotoğraf, Zakir için ilhamdan daha çok takıntıya dönüşür.
Başka Sinema

SO LONG, MY SON / ELVEDA OĞLUM
2019 |180’| Çin | Çince; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Wang Xiaoshuai
Elveda Oğlum, Kominist Çin rejiminde tek çocuk politikasıyla hayatları değişen ve bundan dolayı zor zamanlar yaşayan bütün ailelerin hayatlarını gün yüzüne çıkarıyor. Çocuklarının ölümü sonrasında Haiyan Li ve Yaojun Liu'nun evlat hasretini 30 seneye yayılan hikayesiyle anlatıyor. Uzun süresini bir avantaja çevirmeyi başaran film, bunu anlattığı hikayeninin gücü ve oyuncuların incelikli oyunculuklarıyla başarıyor. Elveda Oğlum, birçok başarılı filme imza atmış Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai'nin son filmi. Açılışını yaptığı 69. Berlin Festivali'nden incelikli oyunculuklarıyla da övgü toplamış ve Gümüş Ayı en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini almıştır. Bundan dolayı 2019'un iddialı yapımların biri olmaya aday. Ömercan Kağızmandere

A RAINY DAY IN NEW YORK / NEW YORK’TA YAĞMURLU BİR GÜN
2019 | 92’ | ABD | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Woody Allen
Üniversiteli âşıklar Gatsby (Timothée Chalamet) ve Ashleigh (Elle Fanning) New York’ta baş başa geçirecekleri romantik ve güneşli bir hafta sonu planlar. Ancak şehre ayak basmalarıyla birlikte güzel hava yerini sağanak yağışa bırakırken, kahramanlarımızın yolları bu devasa ve karmaşık şehirde ayrılır. Birbirinden tuhaf karşılaşmalar ve maceralar yaşayan Gatsby ve Ashleigh, bir yandan da yeniden yan yana gelebilmenin yollarını aramaktadır…New York’ta Yağmurlu Bir Gün, Woody Allen’dan, en sevdiği şehre güzelleme mahiyetinde uçarı bir romantik komedi.
Başka Sinema

ADOPT A DADDY / ACELE BABA ARANIYOR
2019 | 99' | Fransa | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Xavier de Choudens
Başrollerini Melisa Sözen ve Franck Gastambide’in paylaştığı eğlenceli bir komedi.
Damien ve kız kardeşi Melanie mutlu bir çocukluk geçirmişlerdir; ancak annelerinin ölümünden sonra bir anlamda ailenin büyüsü bozulur. Aradan 20 yıl geçer, Damien artık bir ilkokul öğretmenidir. Ülkede kalması için gerekli evrakları olmayan bir öğrencisi, annesiyle birlikte sınır dışı edilecekken, Damien yetkililere çocuğun kendi çocuğu olduğunu söyler. Kız kardeşi, en yakın arkadaşı Rudy ve dişli bir avukatı da yanına alarak çocuğu ve annesini kurtarmak için amansız bir savaşa girer..
Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ

SADIK BİR ADAM / A FAITHFUL MAN
2018 | 75’ | Fransa | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Louis Garrel
İlişkilerin değişkenliğini mizahi bir öğe niteliğinde kullanan, klasik Hollywood tanımında geleneksel sayılmayacak olsa da bir rom-com olan L'Homme Fidèle; biz SineBU müdavimleri için burada görmeye çok alışık olmadığımız türden bir yapım.Ece Zeynep Unutur

RİTÜEL / MIDSOMMAR
2019 | 147’ | ABD | İngilizce, İsveççe; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Ari Aster
Kendine has bir anlatı ve estetik denemesi sunan Ari Aster, odağına bu kez dağılmak üzere olan ilişkilerinden kalan son enerji ile kendilerini İsveç kırsalındaki yaz festivalinde bulan bir çifti alıyor. Buradaki göz kamaştırıcı karşılamanın zamanla renk değiştirmesine rağmen film, beyaz ve parlak dokusunu bozmadan karakterlerin ağına düştükleri pagan kültün saçtığı dehşete ve kafa karışıklığına seyirciyi ortak etmek için estetik bir araç sunuyor.
Osman Baran Özdemir

YÜZLEŞME / BY THE GRACE OF GOD
2018 | 137’ | Fransa, Belçika | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: François Ozon
Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde gösterilen, François Ozon’un karakter odaklı sinemasının başarılı sayılabilecek son örneği olan By the Grace of God, görünürlüğünün ve bilinirliğinin artması ile kökten değişikliklerin gerçekleşmesi umulan Katolik Kilisesi’ndeki çocuk istismarları meselesine değiniyor.
Osman Baran Özdemir

KÜÇÜK BEYAZ YALANLAR DEVAM EDİYOR / LITTLE WHITE LIES 2
2019 | 135’ | Fransa, Belçika | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Guillaume Canet
Her şeyden uzaklaşmak için yazlık evinde inzivaya çekilmek isteyen Max, doğum günü sürprizi olarak yıllardır görmediği eski arkadaşlarını karşısında bulunca işler karışır.
Başka Sinema