Gündem

SİNEBU’DA BU AY
SineBU’da mart boyunca programda olacak 11 film birbirlerinden farklı yöntemleri ve güçlü anlatıları ile öne çıkıyor.

CALL ME BY YOUR NAME / BENİ ADINLA ÇAĞIR ayın en çok beklenen filmi sayılabilir. Özellikle en iyi uyarlama senaryo alanında birçok ödül alan yapım, geçen sene MOONLIGHT filminin kazandığı GLAAD ödüllerinin 2018 adaylarından ve En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Şarkı olmak üzere 4 dalda Oscar adayı. Merhamet, güven ve bilgelik anahtar kelimeleri üzerine “güneş gibi tedavi edici” bir anlatısı olan film kimi eleştirmenler için şimdiden queer sinema için öne çıkan bir eser olarak kabul ediliyor.

DADDY’S GIRL / BABASININ KIZI martta 4 seans yer vereceğimiz oldukça ayrıksı ve önemli bir belgesel. Melisa Üneri’nin yönetmenliğini yaptığı; Finlandiya-Türkiye yapımı olan film kendi deyimi ile manipülatif, baskıcı, dominant ebeveyn-evlat ilişkisini kendine has üslubu ile başarıyla işliyor. Sheffield DocFest, Zagrebdox ve !F İstanbul’da gösterilen; akıcı anlatısıyla aile tahakkümünü ele alan film ayın mutlaka görülesi işlerinden.

THE FLORIDA PROJECT kuşkusuz yılın en çok konuşulan filmlerinden biri. Cep telefonu ile çekilmiş TANGERINE (2015) ile bağımsız sinema dünyasında çokça konuşulan yönetmen Sean Baker bu sefer 35mm formatta çalışmış. Kimi eleştirmenlere göre yorum yapmaktan ve konumlanmaktan kaçan yönetmenin, filmin tamamında kompleks ve başarılı bir anlatıya ulaşması bile filmi görülesi kılmaya yetiyor. THE FLORIDA PROJECT (Walt Disney World Resort’un eski ismi) isim atfı ile beraber mekan olarak da Disney World’e bitişik olması yönetmenin söylemine duyulan merakımızı arttırmış durumda. Sadece 3 seans gösterilecek filmi ajandanıza not edin.

MUDBOUND / SAVAŞTAN SONRA özellikle Trump ABD’sinde yükselen ırkçı tartışmaların ışığında vizyona giren, empati ve adalet kavramlarını merkeze alan dönem anlatısı. Dönemin ırkçı çiftlik hayatındaki acımasızlığı ve koşulları, övgü alan işçiliği ve alışılmadık çoklu iç ses kullanımı ile aktaran filmin 4 dalda Oscar adaylığı bulunmakta. Bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz ilk kadın görüntü yönetmeni Oscar adayı Rachel Morrison’ın adaylığı.

STALİN’İN ÖLÜMÜ eleştirmenler tarafından üzerine çokça yazılan; çizgi roman uyarlaması bir kara komedi. 1953 Rusya’sında Stalin’in ölümü sonrası Kremlin entrikalarını sert üslubu ile ele alan film Rusya’da vizyon görmeden 2 gün önce ekstremist bir dil ile Sovyet tarihsel sembollerini aşağıladığı için yasaklandı. Bu durum BAFTA ödüllerinde 2 adaylığı bulunan filmin üzerindeki ilgiyi epey arttırmış görünüyor.

Martta SineBU’da Türkiye sinemasından iki yeni ve öne çıkan filmi görme şansınız olacak. Bunlardan ilki MARTI Ankara FF en iyi senaryo ödülünün sahibi. Film ölüm-yaşam zıtlığını ele alışı ve övgü toplamış uzun yüzleşme sekansı ile öne çıkıyor. KAR ise Adana Altın Koza FF’nde oyunculukları ve kurgusu ile tescillenmiş, cesur ve çarpıcı bir anlatı. Zaman zaman seyri zor tekniği ile kalıp dışı bir Türkiye sineması örneği olan film kimi eleştirmenlerce coğrafyamızda pek örneği olmayan gençlik filmi boşluğu için fazlasıyla umut vadediyor.

LOVELESS / SEVGİSİZ ve IN THE FADE / PARAMPARÇA kaçıranlar için ay boyunca sınırlı sayıda seans ve “Sesli Betimleme” seçeneği ile vizyonda olacak. Ayrıca ilgi gören filmler I,TONYA / BEN,TONYA ve HAVE A NICE DAY / İYİ GÜNLER istek üzerine birkaç seans ile martta vizyonda olmaya devam edecekler.
İyi Seyirler!
*Kapak Görseli: THE FLORIDA PROJECT

MUDBOUND / SAVAŞTAN SONRA
2017 | 134' | A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Dee Rees

Pariah (2011) filmi ile dikkatleri üstüne çeken yönetmen Dee Rees’in Hilary Jordan’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın güneyinde yaşayan iki ailenin çevresinde gelişen olayları dönemin duygusal ağırlığından güç alarak gerçekçi bir yaklaşım ile perdeye taşıyor. Toprak sahibi beyaz bir aile ile üzerinde yaşadıkları toprağı alabilmek için çalışan siyahi aile arasındaki ilişkiyle beraber, savaşa gönderilen evlatlara ve savaşın etkilerine de odaklanıyor. Dee Rees ırkçılığı kendi objektifinden göstermek için, o dönemde yapılan zulüm ve adaletsizliği şiddetle nüfuz ettirdiği senaryoyu kasvetli bir atmosferde ancak umudu kaybettirmeden perdeye yansıtıyor.
Ahmet Ferid Fırat

CALL ME BY YOUR NAME / BENİ ADINLA ÇAĞIR
2017 | 132' | İtalya, Fransa, Brezilya, A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Luca Guadagnino

1983 yılında geçen film, İtalya'nın kuzeyinde, ailesinin villasında yaşayan Elio Perlman'ı odağına alıyor. Arkeoloji profesörü babasının her sene 6 haftalığına bir öğrenciyi evine çağırmasına alışan Elio ile senenin doktora öğrencisi Oliver arasında sıradışı bir etkileşim başlar. İkilinin arasındaki gerginliğin ötesinde entelektüel kaygılarla baş gösteren, keşfedilmeyi bekleyen bir çekim vardır. Andre Aciman’ın aynı isimli romanından esinlenerek James Ivory tarafından yazılan ve Luca Guadagnino tarafından yönetilen Call Me By Your Name, ilk gösterimini Sundance Film Festivali'nde yaptı. Bu yılın Akademi Ödülleri'nde 4 adaylığı bulunan film, BAFTA'dan En İyi Uyarlama Senaryo ödülü ile ayrıldı.
Ayça Selen Dalgan

THE FLORIDA PROJECT
2017 | 111' | A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Sean Baker

Genç yönetmen Sean Baker, toplumun genelde umursamadığı veya hor gördüğü marjinalize edilmiş kişiliklerin yaşamlarını olabildiğince gerçekçi ve çığ göstermeyi başaran bir isim. iPhone ile çektiği Tangerine ile insani bir sıcaklık yakalamayı başaran yönetmen, Amerika’nın parlak, zengin, şaşalı mekanlarının hemen yakınında oluşan fakirliğe odaklanıyor. Rüyaların gerçek olduğu Disneyworld’ün yakınında, bir motelde yaşayan sorumsuz bir genç anne olan Halley (Bria Vinaite) ve altı yaşındaki disiplinsiz kızı Monee’nin (Brooklyn Prince) evsizlikten bir adım uzaklıktaki günbegün yaşam çabalarına uzanan film Willem Dafoe’ye Akademi Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı getirdi.
İlayda Tenim

KAR
2017 | 100' | Türkiye | EN Subtitle
Yönetmen: Emre Erdoğdu

Kar, ilk gösterimini geçen sene Sofya Film Festivali’nde yaptıktan sonra Adana Film Festivali’nde kazandığı 4 ödülle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Genç yönetmen Emre Erdoğdu’nun ilk filmi olma özelliğini taşıyan yapım; genç, özgürlüğüne düşkün bir kadın olarak farklı bir yaşama tutunmaya çalışan Müzeyyen’in hikayesine odaklanıyor. Bu rolüyle çok beğenilen ve Adana Film Festivali’nde de Umut Vaat Eden Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Hazar Ergüçlü, filmin en güçlü elementlerden biri. Aile, kardeşlik ve bunun yanında da “genel ahlak değerleri” hakkında söyleyecekleri olan film, Yeni Türkiye Sineması içinde şans verilmeyi hak eden eserlerden birisi.
Muhammed Aras

MARTI
2017 | 137' | Türkiye | EN Subtitle
Yönetmen: Erkan Tunç

Erkan Tunç'un yardımcı yönetmenlik tecrübelerinin ardından ilk uzun metrajlı film projesi olarak karşımıza çıkan Martı, ilk gösterimini 37. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. İzmir'deki bir tavuk çiftliğinde geçen film, Yakup ile Mediha'nın hayatlarının çiftliğe yeni gelen Rıza ve Nurgül'ün etkisiyle değişimini işliyor. Birbirine zıt olan bu iki çiftin çatışması, dört kişiyi de alışık olmadıkları tekinsiz noktalara sürüklüyor. 28. Ankara Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini alan film farklı türleri harmanlıyor ve Yeni Türkiye Sineması'nda pek alışık olmadığımız bir yaklaşım ortaya koyma potansiyeli taşıyor.
Osman Baran Özdemir

BABASININ KIZI
2016 | 52' | Finlandiya, Türkiye | TR Subtitle
Yönetmen: Melisa Üneri

Yönetmen Melisa Üneri'nin babası ile arasındaki karmaşık ilişkiyi Finlandiya'dan Türkiye'ye yaptığı yolculuk üzerinden anlattığı belgeseli, 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'ndeki ilk gösteriminin ardından uzun bir aradan sonra seyirci ile buluşuyor. Yönetmen bu filmi ile Finlandiya'da yaşayan babası ve Türkiye'de yaşayan babaannesi üzerinden bulunduğu toplumların cinsiyet algısındaki farklılıkları da göz önüne alarak ebeveyn etkisinde kimlik oluşturma süreci konusuna kendi yaşadıkları üzerinden örnekler getiriyor. Ebeveyn tahakkümüne sebebiyet verebilecek karmaşık kimlikleri öne çıkarırken bu tahakkümün sonuçları hakkında didaktik olmayan bir söylem kurmayı başarıyor.
Osman Baran Özdemir

THE DEATH OF STALIN / STALİN'İN ÖLÜMÜ
2017 | 106’ | Fransa, İngiltere | TR Subtitle
Yönetmen: Armando Iannucci

Dizisi The Thick Of It ve devamı niteliğinde çektiği In The Loop filminden hatırlayacağımız Armando Iannucci bu sefer de bir kara komedi ile karşımıza çıkıyor. Thierry Robin ve Fabien Nury’nin aynı adlı çizgi romanından sinemaya uyarlanan The Death of Stalin, Sovyetler Birliğin de Stalin’in ani ölümünden sonra kimin başa geleceği konusundaki karışıklıktan ortaya çıkan kaosu anlatmaya çalışıyor. Steve Buscemi, Jason Isaacs, Jeffrey Tambor gibi yıldızlarla dolu bir kadroya sahip The Death of Stalin'in BAFTA'da En İyi Uyarlama Senaryo adaylığı bulunuyor.
Ferhat Öz

SESLİ BETİMLEME

IN THE FADE / PARAMPARÇA
2017 | 106' | Almanya, Fransa | TR Subtitle
Yönetmen: Fatih Akın
Fatih Akın’ın Altın Küre Ödülü kazanan, Oscar yarışındaki yeni filmi PARAMPARÇA / IN THE FADE, eşi Nuri (Numan Acar) ve 6 yaşında oğlunu bir patlamada kaybeden Katja’nın (Diane Kruger) hikayesini anlatıyor.

LOVELESS / SEVGİSİZ
2017 | 127' | Rusya, Fransa, Belçika, Almanya | TR Subtitle
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri yıkılınca ağlamayı bile unutmuş Rus toplumunun portresini çiziyor.

KAÇIRMADINIZ
HAVE A NICE DAY / İYİ GÜNLER
2017 | 77' | Çin | TR Subtitle
Yönetmen: Jian Liu

Nişanlısının başarısız geçen estetik ameliyatını telafi etmek için para bulmaya çalışan Xiao Zhang, patronundan bir milyon yuan (çok para) çalar. Hırsızlık haberi kasabada hızla yayılır ve sadece bir gecede herkes Zhang’ın ve paranın peşine düşer.
Kaynak : Başka Sinema

I, TONYA / BEN, TONYA
2017 | 120' | A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Craig Gillespie

En İyi Film dahil 3 dalda Altın Küre’ye aday gösterilen ve Margot Robbie’nin yıldızlaşan performansıyla yılın merakla beklenen filmlerinden “BEN, TONYA / I, TONYA”, tüm dünyayı şoke eden gerçek bir hikayeden uyarlama.
Kaynak : Başka Sinema