Gündem

SİNEBU’DA BU AY
Kasım ayında Cannes ve Berlin film festivallerinde ön plana çıkmış, yönetmenler Kaurismäki ve Lanthimos’un yeni filmleri ve altın palmiyeye ulaşmış THE SQUARE SineBU’da olacak. Ayrıca Pelin Esmer ve Orhan Eskiköy’ün merakla beklenen yeni filmleri ile Arter'de devam eden Kaf Dağı'nın Ardında sergisine paralel gösterimlerden oluşan Kaf Dağı’ndan Filmler seçkisi sizleri bekliyor.

KARE /// THE SQUARE muhtemelen bu ayın en çok merak edilen filmi. Filmin ustaca hazırlanmış fragmanı ekim ayı boyunca SineBU’da ilgiyle izlendi. Film 2017 Cannes FF’nden Altın Palmiye ile döndü. Sanat dünyası üzerine bir hiciv şeklinde sunulan film Cannes’da sanat yönetmenine Vulcain ödülünü de kazandırdı. Bu ödül filme olağanüstü katkısı bulunan bir set teknikerine ya da set çalışanına veriliyor. Politik doğruculuk, sanatsal üretim ve ifade özgürlüğü üzerine provakatif bir çalışma olarak kabul edilen KARE şimdiden yılın en iyi filmi olarak işaret ediliyor. Filmi merakla bekliyoruz.

KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ Cannes FF’nde altın palmiye için yarışan filmlerden. Aynı festivalde yönetmeni Yorgos Lanthimos’a en iyi senaryo ödülünü kazandıran film aile ve suçluluk duygusu üzerine bir anlatıya sahip. Filmin atmosferi ise çokça konuşulan DOGTOOTH ve THE LOBSTER filmleri gibi “lanetli bir Lanthimos” evreni vaat ediyor. Filmi önceki filmlerden ayıran ise korkunç bir anlatıdan sonra umutlu bir sona evrilmesi. Bu yüzden film yönetmenin en oturaklı fakat gerilim seviyesi en yüksek anlatısı olarak kabul ediliyor.

UMUDUN ÖTEKİ YÜZÜ Aki Kaurismäki imzalı Berlin FF’nde bu yıl gümüş ayıyı kazanmış ve övgü almış bir film. Filmi özel kılan yönetmenin önceki filmi LE HAVRE’den devam eden “liman” serisini daha basit ve mizah seviyesi yüksek bir absürtlük ile güçlendirmesi. Avrupa büyük kentlerini saran milliyetçiliğe panzehir niteliğindeki filmi, yönetmenin sade ve kendine has stilize tarzının takipçilerinin kaçırmayacağını umuyoruz.

İŞE YARAR BİR ŞEY Pelin Esmer'in 11'E 10 KALA ve GÖZETLEME KULESİ’nden sonraki üçüncü uzun metrajlı filmi. İstanbul FF’nden Fipresci ve Adana FF’nden en iyi senaryo ve görüntü yönetimi ödülleri ile dönen filmin senaryosunda Pelin Esmer ile birlikte yazar Barış Bıçakçı’nın da imzası var. Barış Bıçakçı daha önce Seyfi Teoman’ın BİZİM BÜYÜK ÇARESİZLİĞİMİZ filmine de katkı sunmuştu. Filmi Türkiye sineması ve yönetmenin takipçileri kaçırmasın.

TAŞ Orhan Eskiköy imzası ile geçtiğimiz haftalarda kısa süre sınırlı sayıda salon ile seyirci ile buluşmuştu. İKİ DİL BİR BAVUL ve BABAMIN SESİ filmleri ile hatırı sayılır bir kitleye ulaşan yönetmen bu anlatısında “şiir ile sinema arasındaki kardeşlik üstüne düşünmek istedim” diyor. Senaryosuna Murat Gülsoy’un katkı sunduğu siyah beyaz renklerdeki film Ankara FF’nden en iyi görüntü yönetimi ödülünü kazandı.

"Kaf Dağı'ndan Filmler" başlıklı film seçkisi çağdaş sanatçı CANAN'ın Arter'de devam etmekte olan kişisel sergisine eşlik edecek sekiz filmi bir araya getiriyor. Başka Sinema ve Arter işbirliğiyle hazırlanmış olan bu seçkide hayli ilginç filmler olacak. Ayrıntılar programda.
Ekim ayı sonunda vizyon bulan SOYGUN filmi için ilk hafta son seansları kaçırmayın. Ayrıca ay boyunca sınırlı sayıda seans ile Haneke’nin son eseri MUTLU SON’u sesli betimleme seçeneği ile izleyebilirsiniz.

Kasımda SineBU 15 film ile yine ajandanızın her sayfasında!
İyi seyirler.

Kapak Görseli: The Square

KARE / THE SQUARE
2017 | 144' | İsveç, Almanya | TR Subtitle
Yönetmen: Ruben Östlund
Turist filmiyle adını duyurmayı başaran İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un son filmi Kare, 2017 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazanarak büyük ses getirdi. Film, kraliyetin kaldırıldığı ve Stockholm Kraliyet Sarayı'nın müzeye çevrildiği kurgusal bir İsveç'te geçiyor. Müzenin idealist kuratörü Christian'ın yeni açılacak bir serginin tanıtımı konusunda yaşadığı trajikomik olaylar etrafında şekillenen Kare, "Sanat nedir?" sorusuyla ilgilenirken bir yandan da birçok toplumsal mesajı olan bir kara mizah başyapıtı. Berkin Durmaz

UMUDUN ÖTEKİ YÜZÜ / THE OTHER SIDE OF HOPE
2017 | 100' | Finlandiya | TR Subtitle
Yönetmen: Aki Kaurismäki
İnsanın doğasını en saf ve gösterişsiz şekilde sunmasıyla ünlü yönetmen Kaurismäki, Umudun Öteki Yüzü'nde poker oynayarak kazandığı parayla bir restoran açan Wickström ile kız kardeşini ararken Halep'e zorla geri gönderilmemek için göçmenlik bürosundan saklanan Suriyeli mülteci Khaled'in ilginç dostluğunu anlatırken yer yer güldürüp yer yer ağlatmayı başarıyor. Berlin Film Festivali'nde En İyi Film adayı olurken yönetmenine En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran film başka birçok festivalde daha boy gösterdi. Berkin Durmaz

KUTSAL GEYİĞİN ÖLÜMÜ / THE KILLING OF A SACRED DEER
2017 | 121' | İrlanda, İngiltere | TR Subtitle
Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos'un büyük ses getiren The Lobster'dan sonra İngilizce çektiği ikinci filminde başrolleri Colin Farrell ve Nicole Kidman paylaşıyor. Başarılı cerrah Steven, babasını trafik kazasında kaybetmiş genç Martin'e yardım etmektedir. Ne var ki Martin Steven'ın ailesiyle tanıştıktan sonra tuhaf olaylar gerçekleşmeye başlar. Daha önce başarılı devlet ve toplum eleştirileriyle öne çıkan Lanthimos'un suçluluk, vicdan ve intikam gibi daha bireysel konulara eğildiği film, izleyiciye iki saatlik bir gerilim şöleni sunuyor. Berkin Durmaz

İşe Yarar Bir Şey
2017 | 104' | Türkiye | EN Subtitle
Yönetmen: Pelin Esmer
Leyla gibi biri neden lise arkadaşlarıyla buluşma yemeğine gider ki? Yirmi beş yıldır hiçbir lise yemeğine gitmemiş... Üstelik 16 saat süren bir tren yolculuğuyla! Hemşirelik son sınıf öğrencisi Canan, o niye trende? Gönlünde oyuncu olmak varken hemşire adayı olarak hiç istemediği bir iş görüşmesine gidiyor. Peki Yavuz? Hareketsiz yatıyor bir pencerenin önünde, seyyar satıcıları, faytonları, sokaktaki insanları izliyor bütün gün. Canan’ı bekliyor, belki de Leyla’yı, belki de bir gece treninde yolları kesişen katil ile şairi. Kaynak: Başka Sinema
TAŞ
2017 | 90' | Türkiye
Yönetmen: Orhan Eskiköy
Selim, Memur'dan kaçarken yaralı olarak bir eve sığınır. Bu evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır. Emete, evlerine gelen bu yabancının oğlu olduğuna inanır ve bakımını üstlenir. Kocası Ekber ve kızı Suna ise ona inanıp inanmamak arasında gidip gelirler. Selim'in kendi geçmişini hatırlamıyor olması da kimin neye neden inandığını yeniden sorgulamasına neden olacaktır. Kaynak: Başka Sinema

KAF DAĞI'NDAN FİLMLER

Başka Sinema ve Arter işbirliğiyle hazırlanmış olan "Kaf Dağı'ndan Filmler" başlıklı film seçkisi çağdaş sanatçı CANAN'ın Arter'de devam etmekte olan kişisel sergisine eşlik edecek sekiz filmi bir araya getiriyor. "Kaf Dağı'nın Ardında" isimli serginin de çıkış noktasını oluşturan kadınlar, efsaneler, masallar, bilinçaltı, sürrealizm, cennet arayışı, korkularımızla yüzleşme, doğayla şifa bulma gibi konulara uzanan filmler 10-17 Kasım tarihleri arasında Beyoğlu Sineması ve SineBU’da gösterilecek. Canan’ın Arter’deki “Kaf Dağı’nın Ardında” sergisi 24 Aralık’a kadar görülebilir. Ayrıca CANAN ile SineBU’da 14 kasım 19.00’da bir söyleşi gerçekleşecek.

THE VVITCH
Yönetmen: Robert Eggers

KOSMOS
Yönetmen: Reha Erdem

BRAZIL
Yönetmen: Terry Gilliam

MAD MAX: FURY ROAD
Yönetmen: George Miller

AŞIK GARİP / ASHIK KERIB
Yönetmen: Sergei Parajanov

VAHŞİ / WILD
Yönetmen: Nicolette Krebitz

RUHLARIN KAÇIŞI / SPIRITED AWAY
Yönetmen: Hayao Miyazaki

AAAHH BELİNDA
Yönetmen: Atıf Yılmaz

KAÇIRMADINIZ

Happy End / Mutlu Son
2017 | 107' | Fransa, Avusturya, Almanya | TR Subtitle
Yön: Michael Haneke

Haneke, bu yıl Cannes Film Festivali’nde yarışan son filmi Mutlu Son’da alameti farikası olan sorunlu aileler, kuşaklararası intikam, bastırılmış suçluluk duygusunun yarattığı tahribat gibi temaları yeniden ele alırken arka planda da Avrupa’daki göçmen krizini anlatıyor.
Kaynak: Başka Sinema

Good Time / Soygun
2017 | 101' | ABD | TR Subtitle
Yönetmen: Benny Safdie, Josh Safdie

Robert Pattinson’ın sayısız kaynak tarafından “kariyerinin zirve noktası” olarak nitelenen performansıyla bu yıl Cannes Film Festivali’nde övgülere boğulan “SOYGUN / GOOD TIME”, New York sokaklarında bir an bile hız kesmeyen, nefes nefese bir suç ve gerilim fırtınası.
Kaynak: Başka Sinema