Gündem

EDİTÖRDEN (Filmlere ait bilgiler yazının sonunda)
Mayıs programı ile SineBU’dan merhaba! Bayram tatili sonrası, 6 mayıs cuma başlayacak gösterimlerimizde aksiyon, drama, komedi, biyografi anlatıları içeren 5 yeni film ile karşınızdayız.

SUNDOWN / GÜN BATIMI (2021); San Sebastian, Cannes, Venedik gibi festivallerden ödülleri olan ve özellikle kendine özgü bakışının altı çizilen yönetmen Michel Franco’nun son filmi. Bir röportajında “Ölümü düşünmeden hayatı nasıl anlayabiliriz?” diyen yönetmen, Camus’un “Yabancı” esintilerini hissedeceğiniz filmi ile Meksika güneşi altında gelen bir ölüm haberi ile yola koyuluyor.

KERR (2021) Türkiye sineması takipçilerinin yakinen tanıdığı auteur yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun son işi. 2014 yılında yönetmen tarafından yazılan aynı isimli kitaptan uyarlanan film İstanbul ve Antalya Altın Portakal film festivallerinden en iyi yönetmen ödüllerinin sahibi oldu. “Bir şey bittiği anda tekrar başlıyoruz. Başladığınız ben bir başka ben oluyor” diyen Pirselimoğlu, mükerrer, tekrar, tekerrür kelimelerinin kökü olan olan KERR’i belki de bu yüzden tercih ediyor. Kuduz vakası ile karantinaya alınan kasabada karakterini hapsederek oyun alanını kuran, önceki filmlerinde olduğu gibi kendi anlatı dilinden taviz vermeyen yönetmen; kitap ve filmden sonra KERR isimli bir resim sergisi de açtı.

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE / HER ŞEY HER YERDE AYNI ANDA (2022) sinemaya aksiyon filmi ile eğlenmek için giden kitlenin 132 dakikalık bir işkence olarak nitelediği; ama şaşırtıcı bir hızda kült statüsüne yükselen bir film. “Dikkat” merkezli, yüksek tempolu modernitede, yaşadığımız bu çılgın yaşam akışlarını yavaşlatmaya çalışan filmlerdense, bu karmaşanın perdedeki karşılığını aradıklarını söyleyen yönetmenler Kwan ve Scheinert, anlatılarında taşıyıcı olarak paralel evrenleri kullanıyorlar. Sinemanın kuramları ve ana akım dışı fakat eğlenceli külliyatı ile ilgilenen yeniliğe açık seyircinin çokça keyif aldığı bu kült adayı filmi vizyonda izleme şansını kaçırmayın.

OLGA (2021) özgürlük ve başarı vadeden İsviçre’ye yerleşmiş genç bir sporcunun iç karmaşası üzerinden Ukrayna genç kuşağının hareket ve değişim arzusunu irdeleyen bir “ilk film”. Dram-spor türündeki bu film ile yönetmen Elie Grappe, ulusal ve kültürel sınırları olan ülkeler arasında çalışıp film üreten yönetmenlerin onurlandırıldığı Sichtwechsel film ödülü ve Cannes FF eleştirmenler haftasında SACD ödülünün sahibi oldu.

STARDUST (2020) David Bowie’nin hayatından kısa bir sürece (özellikle de içsel) odaklanan bir film. Kimilerine göre docu-drama, kimilerine göre yol, kimilerine göre ise bio-drama olan film için söyleyebileceğimiz kesin şey filmin geleneksel, şaşalı bir “ana akım biyografi” anlatısı olmadığı için eleştirildiği. Düşük bütçe ve Bowie’nin mirasçılarının istedikleri parayı alamaması sebebi ile aşina olduğumuz şarkılarının kullanılamadığı film, yönetmenin deyimiyle sanatçının üretim itkileri ve mental sağlık kaygıları üzerine yapısını kuruyor.

Kaçıranlar için Cannes FF’nden Belirli Bir Bakış ödülünü alan, San Sebastian FF’nden ise “Kadınların güçlü dokunuşu” değerlendirmesi ile verilen Otra Mirada ödülünü kazanan YANGIN GECESİ / NOCHE DE FUEGO (2021) ve Venedik Film Festivalinde açılışını yapan Pedro Almodóvar imzalı PARALEL ANNELER (2021) filmleri birkaç seans gösterimde olacak.

Mayıs programında görüşmek üzere, iyi seyirler!

SUNDOWN / GÜN BATIMI
2021| 82’| Fransa, Meksika, İsveç |İngilizce, İspanyolca; Türkçe altyazılı
Yönetmen : Michel Franco
New Order filmiyle adından söz ettiren yönetmen Michel Franco’dan başrollerde Charlotte Gainsbourg ve Tim Roth ile, Acapulco güneşinin altındaki bir tatilin şiddetli bir trajediyle yarıda kesilmesi anlatılıyor. Varlıklı bir İngiliz ailesine mensup olan Alice ve Neil Bennett, ailenin genç üyeleri Colin ve Alexa ile birlikte Acapulco’da tatildedir, ta ki uzaktan gelen bir acil durum seyahatlerini kısa kesene kadar. Bir akrabanın aile düzenini bozmasıyla şaşırtıcı gerginlikler oluşmaya başlar.
Kaynak: Başka Sinema

KERR
2021 | 101’ | Türkiye, Yunanistan, Fransa |Türkçe; İngilizce altyazılı
Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu
Can, yaşlı babasının cenazesi için geldiği kasabada bir cinayete tanık olur. Can’ın oradaki varlığını umursamayan katil, sakince olay yerinden ayrılır. Başvurduğu polis, ifadesinin alınmasının ardından Can’ın kasabadan ayrılmasına izin vermez.
Kaynak: Başka Sinema

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE / HER ŞEY HER YERDE AYNI ANDA
2022 | 132’ | ABD | İngilizce, Çince; Türkçe altyazılı
Yönetmenler: Dan Kwan, Daniel Scheinert
Kocasıyla yıllar önce Çin’den Amerika’ya göçüp yeni bir hayata başlayan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek, tek başına tüm evrenleri kurtarması gereken çılgın bir maceraya sürüklenir.
Kaynak: Başka Sinema

OLGA
2021 | 87’ | Fransa, İsviçre, Ukrayna | Fransızca, Rusça, Ukraynaca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Elie Grappe
Ülkesinden uzakta İsviçre’de yaşayan 15 yaşındaki Olga Ukraynalı, yetenekli bir jimnastikçidir. Kariyerinin zirvesindeki tüm sporcular gibi, hayali Olimpiyatlar’da altın madalyaya ulaşmaktır. Yeni milli takımına uyum sağlamak için elinden geleni yapmaktadır ancak Avrupa Şampiyonası yaklaşırken Kiev’deki Turuncu Devrim Olga’nın dünyasını alt üst eder. Filme adını veren Olga’yı 2016 Gençler Avrupa Şampiyonası’nda Ukrayna’yı temsil eden eski Ukrayna milli takım sporcusu Anastasia Budiashkina canlandırıyor. Filmdeki diğer jimnastikçiler de gerçek sporcular tarafından canlandırılıyor. İsviçre’nin 2022 Oscar adayı Olga, çok ödüllü kısa film yönetmeni Elie Grappe’nin ilk uzun metrajlı filmi.
Kaynak: Başka Sinema

STARDUST
2020 | 109’ | Birleşik Krallık | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Gabriel Range
Bowie’den önceki David ile Tanışın! Müzik tarihinin en büyük ikonlarından biri: Peki bu maskenin arkasındaki gerçek genç kimdi? 1971’de 24 yaşındaki David Bowie, Mercury Records yayıncısı Ron Oberman ile Amaerika’ya ilk yolculuğuna çıkar, ancak henüz kendisi için hazır olmayan bir dünyayla karşılaşır. STARDUST, ilham veren anların perde arkasına bir bakış sunuyor.
Kaynak: Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ
NOCHE DE FUEGO / YANGIN GECESİ
2021 | 110’ | Meksika, Almanya, Brezilya, Katar, Arjantin, İsviçre, ABD | İspanyolca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Tatiana Huezo
Annelerin kızlarını uyuşturucu baronlarından korumak için saçlarını kesip dişlerini boyayarak çirkinleştirmeye çalıştığı ve erkeklerin iş aramak için gidip bir daha asla dönmediği bir köydeki üç küçük kızın hikayesi.
Kaynak: Başka Sinema

PARALLEL MOTHERS/ PARALEL ANNELER
2021 | 122' | İspanya | İspanyolca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Melodram ve gerçeklik terazisini ustalıkla dengede tutan İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın son filmi Paralel Anneler, seyirciye doğum esnasında kesişen hayatlardan çok daha fazlasını vadediyor. 2 dalda Oscar adaylığı bulunan Paralel Anneler, İspanya’nın geçmişinde yer alan faşizmin kalıntılarını cesur, geride kalanları sıcak bir üslupla perdeye yansıtıyor.
Özlem Ülkü