Gündem

Eylül ile birlikte İstanbul sinemalarında yeni bir film sezonuna daha merhaba diyoruz. Öğrencilerin de kente geri dönmeye başladıkları şu günlerde SineBU perdesinde 8 film yer alacak.

WESTERN günümüzden bir grup Alman işçinin Bulgaristan’da çalışırken yaşadıkları çevresinde anlatısını kuran bir drama. Cannes belirli bir bakış bölümünde gösterilen ve İstanbul FF’nde altın lale ödülünü kazana film western türü üzerine gerilimli akışını kurarken arka planda modern yerli-işgalci çatışmasını işliyor. Ulus kimlik ve tarihten gelen nefret aktarımına karşı gergin fakat umutlu bir ilişkilenme arayışında olan film bu ayın mutlaka görülesi işi.

TRANSIT ikinci dünya savaşı yıllarından bir yuva ve aidiyet arayışı hikâyesi. Aynı isimdeki romandan serbest bir uyarlama olan anlatı, 1940’lardaki mülteci meselesini günümüz Marsilya sokakları ve günlük hayatı ile birleştirerek karşımıza çok sık çıkmayan bir zamansızlık (daima olan) katmanı yaratıyor. Yönetmen bu tercihi ile günümüz seyircisinin dönem filmi izlerken takındığı “şimdiki zaman daha özgür ve ileri” tavrını kırmayı hedefliyor. Film bu yıl Berlin FF’nde altın ayı için yarıştı.

GÜVERCİN ilk gösterimini Berlinale’nin Generation 14plus bölümünde yarışarak yapmış bir debut iş. Yönetmeni Banu Sıvacı’ya Sofya FF’nde en iyi yönetmen, İstanbul FF’nde Seyfi Teoman en iyi ilk film ve Ankara FF en iyi ilk film ödülünü kazandıran film, insan olarak doğduğu hayata, erkek olarak devam etmeye zorlanan Yusuf’un hikâyesini anlatıyor. GÜVERCİN bu ay kesinlikle görülesi filmlerden.

A PRAYER BEFORE DAWN / ŞAFAKTAN ÖNCE İngiliz boksör Billy Moore’un gerçek hikayesini perdeye taşıyor. Bir Tayland hapishanesi içindeki uyuşturucu ve çete savaşlarının içine savrulan boksörün ultra gerçekçi ve sert anlatısının Cannes’da yer bulması bir suç filmi için alışıldık durum değil fakat filmin dili, kurgusu ve ses tasarımı; gerçek mahkûmlar ile çekilmiş olması seyircinin beklentisini ister istemez yükseltiyor.

BEAST / CANAVAR ayın diğer suç filmi. Suç, drama ve gizemi harmanlayan film boğucu toplum baskısı altında kırmızı başlıklı kızın kurt ile ilişkilenme sürecini işliyor. Hitchcock çizgisinde ilerleyen anlatı ‘suç’ filmi türünün kalıplarına sıkışmadığı için de ayrıca övgü toplamakta. Toronto FF’nde ilk gösterimi yapılan film yönetmeninin debut işi olmasına rağmen, özellikle oyuncularının performansları ile yılın en görülesi filmlerinin arasında gösterilmekte.

Ağustos ayında İstanbul’da olmayanlar için MUG / YÜZ, DOGTOOTH ve DOVLATOV filmleri eylülde son birkaç seans ile sizlerle buluşmaya devam edecek.

GÜVERCİN
2018 | 78' | Türkçe; İngilizce altyazılı
Yönetmen: Banu Sıvacı
Yusuf, Adana’nın kenar mahallelerinden birinde, ağabeyi ve ablasıyla birlikte yaşayan bir gençtir. Oturdukları evin çatısında, ölen babasından kalan güvercinlerini tutkuyla besleyip eğitmektedir. Yusuf, Maverdi adını verdiği dişi güverciniyle özel bir bağ kurmuştur. Ağabeyi Yusuf’a, çalışması ve para kazanması konusunda baskı yapar. Kuşlarından başka bir dünyayı tanımayan Yusuf, çalışma hayatı ve mahallesinin gerçekleriyle yüzleşir.
Kaynak: Başka Sinema

WESTERN
2017 | 121' | Almanca, Bulgarca, İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Valeska Grisebach
Alman işçilerden oluşan bir grup, Bulgaristan kırsalında, zorlu bir şantiyeye çalışmaya gider. Uzak ve yabancı topraklarda çalışma fikri, işçilerin içindeki macera duygusunu kabartır ancak her şey sandıkları kadar eğlenceli geçmeyecektir. Grup bir yandan da dil engelinden ve kültürel farklılıklardan oluşan önyargılarını ve güvensizliklerini aşmalıdır. İşçiler, köylülerin sevgisini kazanıp kabullenilmek için birbirleriyle yarışmaya geçince şantiye bir arenaya dönüşecektir.
Kaynak: Başka Sinema

BEAST / CANAVAR
2017 | 107' | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Michael Pearce
Küçük bir adada yerleşik küçük bir toplulukta yaşayan genç bir kadın, adaya dışarıdan gelen bir yabancıya âşık olur. Baskıcı ailesinden uzaklaşabilmesi için kadına güç ve destek veren adamın seri cinayetler işleyen bir katil olduğu iddia edildiğinde kadın, her şeye ve herkese rağmen adamı savunacaktır. Michael Pearce’ın muhteşem manzaralar ve boğucu toplum baskısı eşliğinde gerilim dozu git gide artan ilk filmi Canavar, dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yaptı.
Kaynak: Başka Sinema

TRANSIT
2018 | 101' | Almanca, Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Christian Petzold
Gümüş Ayı ödüllü yönetmen Christian Petzold’un prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan yeni filmi Transit, Anna Seghers’in 1942 yılında kaleme aldığı Transit adlı kitabının beyazperdeye serbest bir uyarlaması. Atmosfer kurmadaki başarısıyla, naifliğiyle, zamansız ve mekansız anlatısıyla bu yılın en dikkat çeken yapımlarından birisi olan Transit, 37. İstanbul Film Festivali’nin de en beğenilen filmleri arasındaydı. Nazi işgalinden kaçan Georg adındaki bir adamın, elinde Meksika’ya iltica etme evrakları bulunan, ölmüş bir yazarın kimliğini üstlenmesiyle başlayan film, mülteci sorununa farklı bir perspektiften bakıyor.
Eren Yiğit Ekici

A PRAYER BEFORE DAWN / ŞAFAKTAN ÖNCE
2017 | 116' | İngilizce, Tayca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Jean-Stéphane Sauvaire
Şafaktan Önce, Tayland’ın en ünlü hapishanelerinden birinde 3 yıl hapis yatmış genç İngiliz boksör Billy Moore’un, gözlerinize inanamayacağınız anılarından uyarlanan gerçek bir hikaye. Bir anda kendisini uyuşturucunun ve hapishane içi çete savaşlarının içinde bulan Moore, hapishane yönetimi Muay Thai boks turnuvalarına katılabileceğini söylediğinde, bunun kurtulmak için tek şansı olabileceğini düşünür. Billy, özgürlüğünü kazanmak için bir dövüşten başka bir dövüşe savrulduğu, aksiyon ve yumruklarla dolu, sonunda da özgürlüğünden başka kaybedecek bir şeyi olmadığı bir maceraya sürüklenir. Son dönemde The Lobster, Moonlight, Hereditary gibi filmlerle çıkış yapan A24’ün son bombası Şafaktan Önce; Tayland’da gerçek bir hapishanede ve gerçek mahkumlarla çekilen, akıldan çıkmayacak bir yolculuk. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmin başrolünde ise Peaky Blinders ve Black Mirror dizileriyle yıldızı parlayan yetenekli oyuncu Joe Cole bulunuyor.
Kaynak: Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ

DOVLATOV
2018 | 126' | Rusça; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Aleksey German

Under Electric Clouds’un yönetmeni Aleksey German Jr., dünya prömiyerini Berlin’de yapan yeni filminde Rus yazar Dovlatov’un hayatından altı günü anlatıyor..
Kaynak: Başka Sinema

DOGTOOTH / KÖPEK DİŞİ
2009 | 94' | Yunanca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Yunan Yeni Dalgası’nın öncü ismi Yorgos Lanthimos imzalı, çıktığı yıl olan 2009’a damgasını vuran DOGTOOTH ilk kez Türkiye beyaz perdesinde!
Bulut Batabeyoğulları

MUG / YÜZ
2018 | 91' | Lehçe; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Teddy ve Beden’le En İyi Yönetmen ödüllerini kazandığı Berlin Film Festivali’nden Yüz’le Jüri Büyük Ödülü alan Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska, yüz nakli ameliyatı üzerinden derin bir kimlik ve toplum eleştirisi yapıyor.
Kaynak: Başka Sinema