Gündem

SİNEBU’DA BU AY
SineBU temmuzda dünya sinemasından 6 yeni film ve tek seansta gösterilecek bol ödüllü 5 kısa film ile yaz rehavetine alternatif sunuyor.

İlk hafta kaçırmamanız gereken üç film var: THE BOOKSHOP, YOL KENARI ve ÖDÜLLÜ KISALAR.

THE BOOKSHOP İspanya’nın en önemli uluslararası film ödülleri olan GOYA’da en iyi film, yönetmen ve uyarlama ödüllerinin sahibi oldu. Fitzgerald’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, 2. Dünya savaşı sonrası etkilerde, 1950ler İngiltere taşrasında geleneksel ve modern arasındaki çatışmayı konu ediniyor. Benzer meseledeki AHLAT AĞACI ile filmi karşılaştırmalı izlemek güzel bir fikir gibi duruyor.

YOL KENARI sinemamız için heyecan verici bir deneyim zira film, sıkı bir takipçi kitlesi olan auteur yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun ilk distopik anlatısı. Altın Portakal yerine geçen Ulusal Yarışma ve İstanbul FF’nden en iyi yönetmen ödülünü alan filmin görüntü yönetiminde SONSUZLUK VE BİR GÜN filminin de görüntüsüne imza atan Andreas Sinanos bulunuyor. Ayrıca filmi KOSMOS ile karşılaştırmalı izlemek keyifli olabilir.

ÖDÜLLÜ KISALAR dünya kısa film sinemasında öne çıkmış 3 kurmaca ve 2 animasyon filmden oluşan bir seçki. Sinema perdesinde arka arkaya bu filmleri deneyimleme fırsatını kaçırmamalısınız.

MEKTOUB, MY LOVE: CANTO UNO ayın en merak dilen işi sayılabilir zira film Cannes altın palmiye sahibi, MAVİ EN SICAK RENKTİR’in yönetmeni Abdellatif Kechiche imzalı. Venedik’te altın aslan için yarışan film yönetmenin en coşkulu, hazcı ve hoşgörülü anlatısı olarak görülüyor. Fransa’nın güney sahil kasabasında; internetin olmadığı, VHS kasetin ve negatife fotoğraf çekilmenin hüküm sürdüğü zamanda geçen bir yaz tatilini resmeden film yapım tasarımı ile de epey övgüler toplamakta.

THE LEISURE SEEKER yol filmi sevenlerin kaçırmaması gereken bir anlatı. Venedik’te altın aslan için yarışan film aynı zamanda bir kitap uyarlaması. Geçmişin çiçek çocukları neslinden gelen; şimdilerde yaşları ilerlemiş, biri Alzheimer diğeri kanser olan çiftin belki de son yolculukları olacağını bilerek çıktıkları karavanlı seyahat “hayat” hakkında derinlere işleyen bir atmosfer yaratıyor. Filmin sadece 2 seansı olacağının altını çizelim.

ZAMA 1700lerin sonlarından bir sömürge hikâyesi. İspanya kolonizasyonunda görevli olan ZAMA, bulunduğu izbe kasabada görev yeri değişiklik haberini beklerken ironik bir şekilde özgürlük hayali kurmaktadır. Bir kitap uyarlaması olan bu anlatı sadece bu ironisi için bile izlenmeye değer.

MARY SHELLEY Frankenstein romanının ünlü yazarı Mary Shelley’in gerçek hikâyesinden bir biyo-drama. 1800ler Londra’sı fonunda geçen hikâye yazarın tutku ve öfkesini kalemine döküşüne dair zorlu bir anlatının peşinde.

Beğeni toplayan HEWNO BERENG ile THE WORKSHOP kaçıranlar için son seanslarıyla programda yer alacaklar.

İyi Seyirler!
*Kapak Görseli: ZAMA

ZAMA
2017 | 115' | Arjantin, Brezilya, İspanya, Fransa, Hollanda, Meksika, İsviçre, ABD, Portekiz, Lübnan, Dominik Cumhuriyeti | TR Altyazı | Yön: Lucrecia Martel
Ait olmadığı bir nehirde, akıntıya karşı yüzen, suyun ise sürekli kurtulmaya çalıştığı bir balık, Zama. Antonio di Benedetto'nun 1956 yılında yayınlanmış aynı adlı romanından uyarlanmış Zama, Arjantinli yönetmen Lucrecia Martel'in yönetimiyle perdede. İlk gösterimini Venedik Film Festivali'nde yapan Zama, Arjantin'in Yabancı Film Kategorisi'ndeki Oscar adayıydı. Film, İspanya'nın 18.yy'da Paraguay'daki kolonisinde yargıç olarak görev yapan Diego de Zama'nın öyküsünü, sömürgeciliğin insanlık dışı uygulamalarıyla beraber anlatıyor ve bunu gerçekliğin muğlaklaştığı bir çerçevede işliyor.
Ömercan KAĞIZMANDERE

MEKTOUB, MY LOVE: CANTO UNO / KISMET, SEVGİLİM: İLK ŞARKI
2017 | 175' | Fransa, İtalya | TR Altyazı | Yön: Abdellatif Kechiche
Yönetmenliğini Tunus asıllı ödüllü Fransız Yönetmen Abdellatif Kechiche’nin üstlendiği Kısmet, Sevgilim: İlk Şarkı, kimi Fransızlar tarafından deli dolu bir yaz aşkı filmi gibi değerlendirilse de kimilerince de modern dünyanın dejenere olmuş haline tutulmuş bir ışık olarak yorumlanıyor. Tutkuyla başlayan ancak başladığı hızla biten yaz aşklarına çokça yer veren film, bu yozlaşmaya kınayan bakışını Amin karakteriyle atıyor. Sinemaya yöneldiği için tıp öğrenimini yarıda bırakan Amin, 180 dakika boyunca bütün bu sahnelerde yargılamak için en tepede duruyor ve gözlemliyor. Onun ötesinde ise yönetmen, sizi de kendi gibi bu yozlaşma hakkında düşündürüp rahatsız ederek filmin akışına yön veriyor. İlk gösterimini Venedik Film Festivali'nde yapan filmin Altın Aslan adaylığı bulunuyor.
Eda Oğuz

The Bookshop
2016 l 113’ l Almanya, İngiltere, İspanya l Fransızca l TR Altyazı l Yön: Isabel Coixet
Florence Green, 1959 İngilteresi’nin küçük bir kasabasında tarihi bir evi kitapçı olarak işletmeye karar verir. Başlarda her şey yolundadır hatta Florence, kasaba halkına ödünç kitap vererek kitapçıyı kütüphaneye bile çevirmiştir. Ne var ki kasabadan inatçı bir kadının da tarihi bina ile ilgili Florence’in bilmediği başka planları vardır ve bunları gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır.
Kaynak: Filmartı

MARY SHELLEY
2017 | 120' | Birleşik Krallık, Lüksemburg, ABD | TR Altyazı | Yön: Haifaa Al-Mansour
Yazarın edebi tarzına uygun bir şekilde hafif sisli bir mezarlık sahnesiyle başlayan film, mum ışığıyla aydınlatılan bir oda sahnesiyle sona erer. Gençlik yıllarının başında olan yazar, aşık olmak ve sonuçlarına katlanmak zorunda olduğu bir tercih yapmak üzeredir. Tercihini yapar ama sonuçları beklediğinden büyük olur ve uzun, acılarla dolu bir yaşayışla yüzleşir. Bu dönem ona, kendisini edebiyat sahnesinde sarsılamaz bir yere yerleştiren romanı “Frankenstein or the Modern Prometheus”u yazmasında ilham kaynağı olur. Gotik Edebiyatın en önemli yazarlarından biri olan Mary Shelley’nin hayatını, yapıtları arasında en önemlisi sayılan romanının ilham, yazım ve basım süreci ekseninde anlatan etkileyici bir film olarak karşımıza çıkıyor “Mary Shelley”.
Mert Güneş

THE LEISURE SEEKER
2017 | 112' | İtalya, Fransa | TR Altyazı | Yön: Paolo Virzì
“Deli Dolu” ve “İnsan Sermayesi” filmleriyle dikkat çeken İtalyan yönetmen Paolo Virzi ilk İngilizce filmi olan “The Leisure Seeker”da; çocuklarının ve doktorlarının ilgisinden bunalan Ella ve John çiftinin beraber çıktıkları kaçak karavan seyahatinde, 48 yıllık beraberliklerini ve hayata duydukları tutkuyu tekrar hissetme serüvenlerini, kalpleri ısıtan ve gülümseten bir üslupla perdeye yansıtıyor. Alzheimer olan John ve kanser hastası Ella’nın ilişkileri, mutlu olmak için küçük şeylerin de yeterli olduğunu izleyiciye hissettiriyor. Çifti canlandıran 2 Altın Küre Ödüllü Donald Sutherland ve Oscar sahibi Helen Mirren oyunculukta ne kadar usta olduklarını bir kez daha gösteriyorlar. İzleyicide duygulu bir gülümseme bırakan film; gerek oyunculuk, gerekse işleniş açısından izlenmeye değer.
Ahmet Ferid Fırat

YOL KENARI
2017 | 119' | Türkiye, Yunanistan | ? Subtitle | Yön: Tayfun Pirselimoğlu
Fırtınalı deniz ile gür ormanlar arasına sıkışıp kalmış bir kasabaya kıyamet, korkutucu işaretleriyle yaklaşmaktadır. Çözümlenemeyen ölümler ve gizemli doğa olayları, Deccal’ın gelişinin işaretidir. Genç bir adam, cinnetin eşiğindeki kasabaya gelir ve kasabanın kahvesinde çalışmaya başlar. Genç adamın tutulduğu hemşire bir gün, adamın sırtındaki lekeyi görür. Dedikodu hızla yayılır ve kasabadakiler genç adamın Mehdi olduğuna inanmaya başlar. Film, 37. İstanbul Film Festivali'nden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile ayrıldı.
Kaynak: İKSV Festival Programı

ÖDÜLLÜ KISALAR
Dünyanın dört bir köşesinden, katıldıkları tüm festivallerden önemli ödüllerle ayrılan, Oscar adayı kısa filmler… Kurmacadan animasyona özenle seçilen bu kısa filmlerle unutulmaz bir sinema deneyimi sizi bekliyor!
GÖLGENİN ÖLÜMÜ / DEATH OF A SHADOW (20’)
Sevdiği kadına kavuşmak için ölülerin gölgelerini toplayan ve aşkın gücüne inanan bir adamın hikâyesi.
BİR KAHVE LÜTFEN / FRENCH ROAST (8’)
Müthiş bir mizah anlayışıyla önyargıları kırmayı başaran Fransız animasyonu.
SEN DE Mİ? / NA WEWE (19’)
1994 yılında Burundi’de yolcu dolu bir minibüste kimin nereden olduğunu anlamanın hiç de kolay olmaması…
DALGALAR / WAVES’ 98 (15’)
İç savaş sonrası hayatın gerçeklerinden hayal gücü sayesinde uzaklaşan Lübnanlı bir genç.
HER ŞEY GÜZEL OLACAK / EVERYTHING WILL BE OKAY (30’)
Kızını kaybetme korkusu yaşayan bir babanın aldığı zor kararın inanılmaz sonuçları.

KAÇIRMADINIZ

THE WORKSHOP / ATÖLYE
2017 l 113’ l Fransa l Fransızca l TR Altyazı l Yön: Laurent Cantet
Fransa'nin güneyindeki La Ciotat kasabasına bir atölye çalışması için gelen bir grup genç yazar adayı, ünlü yazar Olivia Dejazet'in önderliğinde bir suç romanı yazmak için çalışmalara başlar. Bu grup arasından yeteneği ve agresif kişiliğiyle öne çıkan Antoine, Olivia da dahil atölyede yer alan herkesin dikkatini çeker.
Elif Bayburt

HEWNO BERENG / RENKSİZ RÜYA
2017 l 80’ l Türkiye l TR Altyazı l Yön: Mehmet Ali Konar l Kürtçe
Diyarbakır’da yaşayan Mirza, annesini kaybetmiştir. Kaybının ardından içinde bulunduğu politik atmosfer tarafından kuşatılmasının da etkisiyle kendi alanına çekilen Mirza, burada da kabuslarından kurtulamamaktadır. Mir Ahmed’in evlerine kısa bir süreliğine misafir olması, Mirza’yı yöneldiği çıkmazdan saptırabilecek bir gelişmedir.
Osman Baran Özdemir