Gündem

SİNEBU’DA BU AY
Yaz rehaveti 13 film ile son buluyor! Yeni sezonun ilk ayında belgeselden animasyona, klasik kuşaktan yılın en iyilerine; yoğun bir program ile karşınızdayız.
Geride bıraktığımız 12 ayın SineBU'da gösterilen en iyi filmlerini seçtiğiniz 15 filmlik anketimiz sonuçlandı. Birbirlerine çok yakın oy alan 3 film sırası ile şöyle: THE SALESMAN, KAPTAN FANTASTİK, MANCHESTER BY THE SEA. Sıralamada 4. ve 5. sırada KALANDAR SOĞUĞU ve ON BODY AND SOUL var. Geçtiğimiz sene izlediğimiz harikulade filmleri yeniden gözümüzün önüne getiren bu anket sayesinde ilk 5 filmi yeniden izleme şansını kaçırmayın. Anketin sonuçlarını daha detaylı şekilde FB sayfamızda inceleyebilirsiniz.

YOUR NAME /// SENİN ADIN ayın en güçlü filmi sayılabilir. Şimdiden IMDB en iyi 100 film sıralamasında yer edinen film bedenler arası bilinç değişimi üzerine bir anlatıya sahip. Filmin yönetmeni Makoto Shinkai aynı zamanda senaristiliğini de üstlenmiş. İlginç olansa filmin uyarlandığı romanın yazarı da yönetmen Shinkai. Ustası Miyazaki ile karşılaştırılan yönetmen, hikayeciliği ile ustasını yakalama yolunda ilerlerken, filmin dokusunda kendine özgü aydınlık ışık kullanımı ile de öne çıkıyor.

POKOT /// İZ arthouse sinemanın alışılageldik janrasının dışında kalan bir film. Dram, mistik, suç öğelerini bir araya getiren film Polonya usulü FARGO olarak kabul ediliyor. Film Berlin FF'nde Alfred Bauer (Gümüş Ayı ödüllerinden) ödülünü aldı. Bu bile filmin mutlaka izlenmesi için yeterli zira Bauer ödülü sinemaya yeni perspektif açan filmlere veriliyor.

L'AMANT DOUBLE /// TUTKU OYUNU yönetmen François Ozon takipçilerinin merakla beklediği bir film. İçsel türbülasnlar ve görünen ile gerçek arasındaki mesafe gibi yönetmenin sevdiği temalar üzerine kurulu film bu sene Cannes FF'nde altın palmiye için yarıştı. Yönetmenin sinemasının takipçileri kesinlikle kaçırmamalı.

ANNEM HAKKINDA HER ŞEY 99 yılının en iyi 5 filmi arasında gösterildi, aynı yılın Cannes FF en iyi yönetmen ödülülünü yönetmeni Pedro Almodóvar'a kazandırdı. Aile, AIDS, Ölüm, Transeksüellik temaları üzerine bir anlatı olan ANNEM HAKKINDA HER ŞEY bu ay itibari ile başlayan "Başka Sinema Klasikler" seçkisinin ilk filmi olacak.

DAVID GILMOUR: LIVE AT POMPEII Pink Floyd gitaristi David Gilmour'un efsanevi ROMA amfitiyatrosuna 45 yıl sonra yine konserle dönüşünün belgeseli. Özel tasarlanmış ve 4K kaydedilmiş konserin her anı hayranları için çok kıymetli olacak. Tüm dünyada aynı gün 2000 sinemada gösterilecek bu konser-belgesel SineBU'da sizlerle olacak.

BLACK SABBATH: THE END OF THE END heavy metal müziğin temelini oluşturduğu kabul edilen Black Sabbath'ın son turnesi olarak kabul edilen The End Of The End'in son konserini filme alıyor. 1,5 milyon kişinin izlediği turnenin son konserinde grubun konser arkası ve iç dünyasını da yakınen göreceğinizi vaat eden filmi türün takipçileri kaçırmasın.

İzleyenlerin üzerine çok tartıştığı; video art sanatçısı Julian Rosefeldt'in kendisini etkileyen manifestoları işlediği MANİFESTO ve bir biyografi-drama anlatı ortaya koyan SON PORTRE, tatil sebebiyle izleyemeyenler için eylül ayı içinde programımızda olacak. Kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
İyi Seyirler!