Gündem

SİNEBU’DA BU AY (Filmlere ait bilgiler yazının aşağısındadır)
Ocak 2018

Öğrencilerin ağırlıklı olarak tatilde olduğu yeni yılın ilk ayında, tam 17 film ile İstanbul'un nöbetçi sinemasıyız. Merakla beklediğiniz KALP ATIŞI DAKİKADA 120 başta olmak üzere; Oscar'a paralel yapacağımız seçki ile yepyeni filmler perdemizde olacak.

KALP ATIŞI DAKİKADA 120 ayın en çok beklenen filmi. Film Cannes'da büyük övgü alarak ismini duyurdu. Büyük jüri ödülünün yanı sıra Queer palmiye; Fipresci ve François Chalais (gazetecilerin varlığını ve gazeteciliği içeren, dünyamız gerçeklerini en iyi yansıtan filme verilen ödül) ödülünü de alan film yılın en dokunaklı filmi kabul ediliyor. Film 90'lı yılların Act Up (AIDS Coalition to Unleash Power) hareketinin Paris'teki umursamazlık, tahammülsüzlük ve ayrımcılığa karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Ayrıca Fransa'nın oscar adayı olan filmi mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

İNGİLTERE BENİM Morrissey'in 70'lerin Manchester'daki çalkantılı atmosferinde geçen ilk gençlik yıllarından, THE SMITHS günlerine kadar uzanan kapsamlı bir portresini çiziyor. Özgün ve gizemli olarak tanımlanan müzisyenin; Godard'ın deyimiyle "emekten yana ve anti elit bir çizgide" ilerlerken yaşadıklarını merak ediyorsanız filmi takip etmenizi öneririz. Müzisyenin takipçileri ise filmi kaçırmayacaklardır.

DAHA ayın en sürpriz filmi. Oyuncu kimliği ile tanınan Onur Saylak'ın ilk işi olan film umut verici bir şekilde atmosferi ve işçiliği ile epey övgü toplamakta. Hakan Günday'ın çok bilinen aynı adlı romanından uyarlanan film açılışını Karlovy Vary FF'nde yaptı. Göçmen kaçakçılığı üzerine bir anlatısı olan film, bağımsız ve auteur filmlerin en önemli festivallerinden sayılan Valladolid FF'nden Fipresci ödülü ile döndü. Fragmanı ile de epey dikkat çeken filmi Türkiye sineması takipçileri ajandalarına not etmeli.

DJAM göçmenlik, gönüllülük, rembetiko ve bir parça da İstanbul ile bezenmiş bir pro-european ve çok kültürlülük anlatısı. Film Cannes'da yarışma dışı bölümde seyici ile buluştu. Ayrıca etnik-füzyon tarzında müzik yapan Cümbüş Cemaat filmin müziklerine ve oyunculuğuna katkıda bulundu. Hatta filmin müzik kullanımı o kadar dikkat çekti ki, Cannes'da filmin diğer müzisyenleri ile birlikte bir konser bile verdiler.

GENÇ PEHLİVANLAR güreş şampiyonu olma hevesi ile bir araya gelen çocukların, ergen olma sıkıntısı ile birlikte erkekliğe itilmelerini de belgesel dili ile ortaya koymakta. Yönetmeninin ilk işi olmasına rağmen, film Berlin FF Generation Kplus Jüri ödülünün "izleyiciyi doğrudan hikayenin içine atması" övgüsü ile sahibi oldu.

Bu sene de OSCAR'IN YABANCILARI başlığı altında tam 10 filmi birer seans ile sinemada görme imkanı sunacağız. Filmler hakkında broşürün içinden bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca GODARD VE BEN ile DÖNME DOLAP filmlerini kaçırdıysanız ayın başındaki son seansları değerlendirebilirsiniz.

Ocakta SineBU filmleriyle hem kampüsün hem de İstanbul'un en sıcak mekanı olmaya devam ediyor.

İyi Seyirler!

*Kapak Görseli: İNGİLTERE BENİM

120 BEATS PER MINUTE KALP ATIŞI DAKİKADA 120
2017| 140' | Fransa | TR Subtitle
Yön: Robin Campillo
ACT-UP Paris, 1990’ların başında sayısız hayatı karartan ve sonlandıran AIDS’e karşı dünyanın her yerinde oluşturulan sivil örgütlerden biridir. Nathan Sean, Sophie ve Jeremie önderliğinde bu epidemiye karşı toplumun duyarsızlığı, bilgisizliği ve ilaç şirketlerinin çıkarcılığıyla savaşan gruba yeni katılanlardandır. İnsanları bilinçlendirmek için ACT-UP Paris ile verdiği mücadelede Sean’ın hayatına girmesiyle, onun için her şey kökünden değişecektir.
Kaynak: Başka Sinema

ENGLAND IS MINE / iNGiLTERE BENiM
2017 | 94' | İngiltere | TR Subtitle
Yön: Mark Gill
Efsane müzisyen Morrissey’i daha yakından tanımak ister misiniz? Oscar ve Bafta adayı Mark Gill’in yönetmenliğini üstlendiği film, izleyiciyi müzik tarihinin çığır açan gruplarından The Smiths’in kurulmasına uzanan günlere götürüyor. 1970’lerde Manchester’da geçen hikaye, Morrissey’in yürüdüğü sokakları, ilham aldığı müzikleri, kitapları; dönemin atmosferini titiz bir şekilde perdeye yansıtıyor. Morrissey’i Dunkirk filmi ile yıldızı parlayan genç oyuncu Jack Lowden canlandırırken, yakın arkadaşı, punk sanatçı Linder Sterling rolünde ise Downtown Abbey ve Black Mirror dizilerinden tanıdığımız Jessica Brown Findlay karşımıza çıkıyor. Adını The Smiths’in klasik şarkılarından “Still ill”in sözlerinden alan film, rock müzik tarihinin en gizemli ve sıra dışı idollerinden birisinin, kendi sesini ve kimliğini buluşunun hikayesi.
Kaynak: Başka Sinema

DAHA
2017 | 115' | Türkiye | EN Subtitle
Yön : Onur Saylak
Hakan Günday'ın 17 dile çevrilmiş kitabından uyarlanan Daha'da, 14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak, liseyi büyük şehirde okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?
Kaynak: Başka Sinema

DJAM / AMAN DOKTOR
2017 | 97' | Fransa | TR Subtitle
Yönetmen: Tony Gatlif
Eski bir denizci ve Rebetiko türü müziğin büyük bir hayranı olan Kakourgos, tekneleri için zor bulunan bir parçayı almak üzere yeğeni Djam'i İstanbul'a gönderir. Genç kadın burada 18 yaşındaki Avril ile tanışır; göçmenler için gönüllü yardım yapan ve burada ne parası ne de tanıdığı biri olan başka bir genç kadın. Cömert, kendinden emin, tahmin edilemez ve özgür ruhlu Djam, Midilli'ye yaptığı, müzik, yeni insanlar, paylaşılanlar ve umutla dolu bu yolculukta Avril'i kanatlarının altına alacaktır.
Kaynak: Başka Sinema

GENÇ PEHLİVANLAR / YOUNG WRESTLERS
2016 | 90' | Türkiye, Hollanda | EN Subtitle
Yönetmen: Mete Gümürhan
Tutkuları uğruna yaşıyor, öğreniyor, acı çekiyorlar: Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu´ndaki 26 çocuk, geleceğin güreş şampiyonları olabilmek için birçok zorluğa göğüs geriyor. Genç Pehlivanlar´ın kahramanı bu çocuklar, bir yandan da çelişkilerle dolu bir ülkede, erkek egemen bir ortamda ergenliğin bildik sıkıntılarını yaşıyorlar. Kameranın müdahale etmeden, yakından gözlemiyle, çocukların arkadaşlıkla rekabet arasında geçen gündelik hayatlarına tanık oluyoruz.
Kaynak: İKSV

KAÇIRMADINIZ

LE REDOUBTABLE / GODARD VE BEN
2017 | 107' | İtalya, Fransa, Myanmar | TR Subtitle
Yönetmen: Michel Hazanavicius
Artist'in yönetmeni Michel Hazanavicius'un son filmi, hem sinemasal bir aşk hikâyesi, hem de efsane yönetmen Jean-Luc Godard'a ithaf edilmiş bir saygı duruşu. Film, gerçek hayatta Redoutable'ın yıldızı ve Jean Luc Goard'ın eşi olan Anne Wiazemsky'nin anılarından beyazperdeye uyarlanıyor.
Kaynak: Başka Sinema

WONDER WHEEL / DÖNME DOLAP
2017 | 101' | A.B.D | TR Subtitle
Yönetmen: Woody Allen
Dönme Dolap, 1950’lerde Coney Adası’ndaki lunaparkın kalabalığı içinde hayatları kesişen dört karakterin hikayesini anlatıyor. Sinematografisi Vittorio Storaro’ya ait olan film, 1950’lerin tablo gibi güzellikle dolu Coney Adasını fon alan bir tutku, şiddet ve ihanet hikayesi.
Kaynak: Başka Sinema

OSCAR’IN YABANCILARI

Geçen sene olduğu gibi bu sene de Ocak ayının ikinci haftası SineBU’da Oscar adayı filmlerin gösterimleriyle dolu olacak. Arjantin’den Lübnan’a İsrail’den Rusya’ya birbirinden farklı ülkelerden Oscar adayı filmler SineBu’da tek seanslık özel gösterimlerle sizlerle! Geçen sene, umarız ki ülkemizin mutsuz ve umutsuz gündemi arasında bu hafta, sinemaseverler için bir sığınak ve bir umut ışığı olabilir demiştik. Hâlâ bu umutsuz havanın izlerini yaşarken ve hatta daha da çok hissederken sizleri sinemanın büyülü umuduna davet etmek bir nebze de görevimiz.

HAPPY END /// MUTLU SON
2017 | 107’ | Avusturya
Yön: Michael Haneke
Fransa’nın kuzeyindeki Calais’de görünüşte oldukça rahat ve zengin bir şekilde yaşayan Laurent ailesinin hayatı, beklenmedik olaylar sonucu hayatlarına giren Eve’in gelmesi ile rayından çıkar. Bitmek bilmeyen aile sorunları ve yıllarca özenle sakladıkları sırları artık başa çıkılabilecek gibi değildir.

ZAMA /// ZAMA
2017 | 115’ | Arjantin
Yön: Lucrecia Martel
Antonio di Benedetto’nun 1956 tarihli aynı adlı varoluşçu romanından beyazperdeye uyarlanan film, İspanya’nın sömürgesi olduğu 18. yüzyılda Paraguay’da geçiyor. Sömürge yetkilisi Diego de Zama, memleketinden ve ailesinden uzak, bir şekilde terfi etmeyi beklediği bu uzak diyarda bir sonuç almadan beklemekten, şiddete bulanmış adaletten, hayalini kurduğu kahramanlığa hiç ulaşamamaktan bunalıyor

SUMMER 1993 /// '93 YAZI
2017 | 96’ | İspanya
Yön : Carla Simón
Annesiyle babası hayatlarını kaybedince dayısıyla yengesi altı yaşındaki Frida’yı taşradaki evlerine, yanlarına alırlar. Annesinin hasretini içinden atamayan Frida gecelerini dua ederek, gündüzlerini ise yeni ailesinde kendine bir yer edinmeye çalışarak geçirir.

FOXTROT
2017 | 108’ | İsrail
Yön : Samuel Maoz
Film, askerdeki oğlunun ölüm haberini alan bir babanın yas sürecinde akrabalar ve ordu yetkililerinden bunalarak bir öfke nöbetine tutulması ile başlıyor ve sürprizlerle ilerliyor.

THE INSULT /// HAKARET
2017 | 112’ | Lübnan
Yön: Ziad Doueiri
Filmde Lübnanlı Hıristiyan Tony ile Filistinli inşaat ustası Yaser bir tamirat yüzünden kavgaya tutuşuyor. Tony, Yaser’e hakaret edince Yaser bir yumrukla karşılık veriyor; mesele mahkemeye düşünce bütün ülke ayağa kalkıyor.

LOVELESS /// SEVGİSİZ
2017 | 127’ | Rusya
Yön: Andrey Zvyagintsev
Zhenya ve Boris, bıkkınlık, nefret ve karşılıklı suçlamalarla tükenen evliliklerini sonlandırmak üzeredir. Boşanma işlemlerini başlatmadan çok önce hayatlarına birileri giren ikili yeni bir başlangıç yapmak için sabırsızdır; ta ki tartışmalarından birine kulak misafiri olan 12 yaşındaki oğulları Alyosha ortadan kayboluncaya kadar.

THE SQUARE /// KARE
2017 | 142’ | İsveç
Yön : Ruben Östlund
Christian, bir çağdaş sanat müzesinin saygı duyulan küratörüdür. Bir sonraki şovu, yanından geçenleri başkaları için fedakarlığa davet eden, onlara sorumlu insanlar olduklarını hatırlatan “KARE” isminde bir enstalasyondur. Ancak bazen prensiplerinize uygun adımlar atmanız zordur: Christian’ın, telefonunun çalınmasına verdiği aptalca tepki onu, utanç verici durumlara düşürecektir.

SPOOR /// İZ
2017 | 128’ | Polonya
Yön : Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Astroloji tutkunu, vejetaryen ve hayvan hakları savunucusu Janina, emekliliğinden bu yana kasabada öğretmenlik yapmaktadır. Dağ evinde tek başına huzurlu bir hayat yaşayan Janina’nın çok sevdiği iki köpeği ansızın ortadan kaybolur ve bir komşusu öldürülür. Çok geçmeden kasabada başka esrarengiz cinayetler de işlenir.

ON BODY AND SOUL /// BEDEN VE RUH
2017 | 116’ | Macaristan
Yön : Ildikó Enyedi
Bir mezbahada yöneticilik yapan ve pek de konuşkan sayılmayan Endre’nin hayatı, mezbahayı denetlemek için gelen Maria’nın ortaya çıkması ile tamamen değişir. Endre, görür görmez etkilendiği Maria’ya karşı olan duygularını kendine bile söyleyemez. Fabrikada gerçekleşen hırsızlık olayının soruşturması devam ederken bu iki insan aslında her gece kimsenin bilmediği bir alemde buluşmaktadır.

THELMA
2017 | 116’ | Norveç
Yön : Joachim Trier
Thelma, kasabadaki hayatını ve dindar ailesini geride bırakarak Oslo’ya, üniversitede biyoloji okumaya giden çekingen bir kızdır. Burada, güzel sınıf arkadaşı Anja’ya âşık olur, ancak bu durum Thelma’ya fazla ağır gelir.