Gündem

SİNEBU’DA BU AY
SineBU 3 yaşında! Üçüncü yılımızda da hala her film başlatışımızda aynı naif heyecanı yaşadığımızı bilmenizi isteriz. İyi ki varsınız!
Mayısta SineBU’ya hem Türkiye sinemasından hem de Cannes, Berlin ve Venedik film festivallerinde ön plana çıkmış 7 yeni film konuk oluyor.

YOU WERE NEVER REALLY HERE merak edilen filmlerde başı çekiyor. Cannes’da en iyi senaryo ve en iyi oyuncu ödülünü alan film psiko drama türünde ve bir kitap uyarlaması. Önceki filmlerinden We Need To Talk About Kevin ile hayıtlayacağınız yönetmen Lynne Ramsay bu filminde de gerilimli, esrarengiz bir atmosfer yaratıyor. Heyecan ve korku ile sarmalanmış, takibi zor olarak nitelendirilen filmi deneyimlemek için sabırsızlanıyoruz.

A FANTASTIC WOMAN adını aldığı Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödülü ile herkese duyurdu. Filmi daha ilginç kılansa aldığı ödüller arasında Berlin FF’nden en iyi senaryo için aldığı gümüş ayının da bulunması. Şili’de sosyal dışlanmışlık ve aşağılanmalara rağmen, cinsiyeti tarafından tanımlanmayı reddeden; tüm potansiyeli ile yaşamak için mücadele eden bir trans kadının hikâyesini anlatan filmi mutlaka görmenizi öneririz.

CUSTODY yönetmen Xavier Legrand’a ilk işi olmasına rağmen Venedik FF’nden en iyi yönetmen ödülünü getirdi. Bir boşanma ve velayet meselesi üzerine kurulu olan anlatı gücünü eril tahakküme karşı söz söylemesinden alıyor. Velayet sorunu yüzünden mağdur olan çocuk hikâyenin merkezinde görünse de; erkek adalet, erkek aile resmi filmi daha etkili yapan unsurlar. Filmin şiddete meyilli ‘baba’ karakteri ile dar çemberde bir faile işaret edip etmediği tartışmaya açık bir konu. Custody ayın kaçırılmaması gereken filmlerinden.

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL biyografik ve mutsuz bir aşk anlatısı. Oscarlı oyuncu Gloria Grahame’nin gerçek hikâyesinden yola çıkan film, oyuncunun ölümden önceki son yıllarında kendisinden 28 yaş küçük sevgilisi oyuncu Peter Turner ile yaşadıklarını ele alıyor. Yönetmen Paul McGuigan’a mizah ve acı arasındaki dengesi ile övgüler getiren film yarattığı zorlu ve savunmasız Gloria karakteri ve eleştirmenlerden ortaklaşmış övgüler alan tüm oyuncuların yüksek performanslarıyla izlemeye değer görünüyor.

HEMŞİRE aile içi şiddet ve insan hakları üzerine söylemde bulunan, aktivist sinemacı Dilek Çolak’ın yeni filmi. Dikte edilen güzellik algısının yarattığı psikolojik şiddet ile kilo vermek isteyen, vücuduna takıntılı hemşire Leyla ile açlık grevindeki mahkûm Kerem’in ilişkilenmesini konu edinen film ayın en dikkat çekici işlerinden.

CANO Diyarbakır merkezli bağımsız sinema ekolünün yenilikçi, genç ve heyecan verici son örneği olarak nitelendiriliyor. Yönetmen Mehmet Salih Demir filmin kendisi ile yüzleşmenin bir yansıması olduğunu söylerken; insanın karmaşıklığı fikri etrafında mitoloji, tarih ve hayal gücünün filmde birleştiğinin altını çiziyor.

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES ayın en ayrıksı filmi. Cannes’da queer palmiye adayı olan film absürt ve gerçeküstü bir dile sahip. Punk kültürünün yeşerdiği İngiltere 70’lerinde geçen film, düzenin punktan ürktüğü zamanlardan gelen keyifli ve fantastik bir hikâyeye sahip. Türler arası oluşu, müzikleri ve yan roldeki punk queen Nicole Kidman film için merakı besleyen diğer unsurlar.

Kaçıranlar ve hala görmeyenler için ilk hafta BÜTÜN SAADETLER MÜMKÜNDÜR seansları devam edecek.

İyi Seyirler!
*Kapak Görseli: A FANTASTIC WOMAN

YOU WERE NEVER REALLY HERE / HİÇBİR ZAMAN BURADA DEĞİLDİN
2017 | 90’ | İngiltere, Fransa, A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Lynne Ramsay
Bu ayın en çok beklenen filmlerinden You Were Never Really Here, bizleri savaş travmaları ile yaşayan bir gazinin şiddet dolu hayatına sokuyor. İnsan tacirliği olgusuna değinen film, para karşılığında toplumun orta-üst sınıfının yeltenmek istemeyeceği suçları gerçekleştirmeyi görev edinen Joe'nun bir senatörün kızı olan Nina'yı kurtarma planının sarpa sarmasından sonra dahil olduğu komployla ve kaybetmek üzere olduğu, kendi üzerinde kurduğu kontrol mekanizmasıyla yüzleşmesini anlatıyor. Lynne Ramsay’in en vurucu işlerinden biri olarak tanımlanan yapım, geçtiğimiz yıl ilk gösterimini yaptığı Cannes Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödülleriyle döndü. Büyük yankı uyandıran film, sahip olduğu çok katmanlı hikayesiyle dikkat çekmekte.
Zeynep Bozkurt

FILM STARS DON'T DIE IN LIVERPOOL / YILDIZLAR ASLA ÖLMEZ
2017 | 105’ | İngiltere | TR Subtitle
Yönetmen: Paul McGuigan
Bir zamanların gözde oyuncusu, Oscar ödüllü Gloria Grahame ile genç oyuncu Peter Turner arasında yaşanan unutulmaz aşkı anlatan film, Gloria Grahame'ın eski şöhretinden eser kalmadığı zamana odaklanıyor. Yönetmenliğini Sherlock adlı İngiliz dizisiyle adını duyuran Paul McGuigan'ın üstlendiği, başrollerini Gloria Grahame'e benzerliği ile dikkat çeken Annette Bening ve Billy Eliott rolü ile tanınan Jamie Bell'in paylaştığı film acı tatlı sahneleriyle bir yıldızın kayışına biz sinema severleri ortak ediyor. Bir yıldızın da insan olduğunu hatırlatan ve oyunculuklarıyla dikkat çeken film, bu iki oyunculuk ve senaryosu ile BAFTA Ödülleri'nde üç adaylığın sahibi oldu.
Ömercan Kağızmandere

A FANTASTIC WOMAN
2017 | 100' | Şili, Almanya, İspanya, A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: Sebastián Lelio
Gloria (2013) ile yıldızı parlayan, Şili’nin yükselen yönetmeni Sebastian Lelio’nun yeni filmi “A Fantastic Woman”, bu yılın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ının sahibi oldu. Geceleri şarkıcılık, gündüzleri ise garsonluk yapan Marina, kendisinden yaşça büyük bir iş adamı olan sevgilisi Orlando’nun ani ölümü ile sarsılır ve haksız suçlamalarla yüzleşir. Trans bir kadın olması dolayısıyla Orlando’nun ailesi tarafından aşağılanan ve insan dışı bir varlık muamelesi gören Marina’nın bu yıpratıcı süreçten daha da güçlenerek çıkışını ve kendiyle daha barışık bir hale gelişini izliyoruz. Hikayenin transfobi üzerinden anlatılmasına rağmen, toplum tarafından kabul edilmeyen ve yargılanan herkesin kendini bulacağı bir yapım. Ayrıca Daniela Vega (Marina)’nın, anlatımı bütünleyen performansı da filmin başarısının kaynaklarından biri.
Ahmet Ferid Fırat

CUSTODY / VELAYET
2017 | 93' | Fransa | TR Subtitle
Yönetmen: Xavier Legrand
Antoine ve Miriam'ın evliliği sona ermiştir. Miriam, çocukları ile beraber yaşamaya devam ederken Antoine ise güvenlik şefi olarak görev yaptığı hastanedeki yaşantısını sürdürmektedir. Oğlu Julien'e yakın olma isteğinin artmasıyla harekete geçer ve çocuğunun velayetini üstüne alma süreci başlar. Ablası Joséphine ve annesi ile yaşayan Julien'in hayatı, kendisine karşı hassas görünen babasının gerçek kimliği ile annesi arasındaki çatışmanın ortasında şekillenecektir. İlk gösterimini 74. Venedik Film Festivali'nde yapan film, kazandığı En İyi Yönetmen ve Geleceğin Aslanı ödülleri ile dikkat çekti. Köklerini yönetmenin Oscar adayı olan kısa filminden alan Velayet, görünürde sade duran konusunu katmanlandırması ve hassasiyetle işleyebilmesi ile öne çıkıyor.
Osman Baran Özdemir

HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES / PARTİLERDE KIZ TAVLAMA SANATI
2017 | 102' | İngiltere, A.B.D. | TR Subtitle
Yönetmen: John Cameron Mitchell
Neil Gaiman'ın aynı isimli hikayesinden uyarlanan ve 1977 Londra'sında geçen filmde Henry (Enn) ve arkadaşları, Kraliçe Elizabeth’in Gümüş Yıl Dönümü kutlamalarında unutamayacakları bir gecenin peşindedirler. Punk kraliçe Boadicea ve avanelerinin düzenleyeceği gizli bir partinin haberini geldiğinde, soluğu orada alırlar. Ancak hiçbir şey bekledikleri gibi çıkmaz; ev garip kıyafetli, egzotik ve büyüleyici kadınlarla doludur. Enn, partinin ilerleyen saatlerinde kendisi gibi pek oraya ait değilmiş gibi gözüken Zan’e abayı yakar. İkili, sonraki 24 saat boyunca bu dünyanın ötesinden bir parti ve müzik deneyimi yaşayarak gerçek punk’ın ne olduğunu keşfedeceklerdir.
Başka Sinema

HEMŞİRE
2016 | 90' | Türkiye | EN Subtitle
Yönetmen: Dilek Çolak
Hemşire Leyla, kocasından şiddet gören, bunu da kimseyle paylaşamayan mutsuz bir kadındır. Hayatının rutini içinde rejim ve spor yaparak yaşadıklarını görmezden gelmeye çalışmaktadır. Bu esnada cezaevlerine operasyon düzenlenmiş, siyasi tutuklular hücre tipi cezaevlerine karşı açlık grevlerine başlamıştır. Leyla’nın çalıştığı hastaneye bu eylemcilerden biri getirilir. Bu genç adamın adı Kerem’dir. Leyla’nın aksine Kerem, kendisini hayata bağlayacak her şeye sıkı sıkıya bağlı bir adamdır. Bu iki zıt insan zaman ilerledikçe birbirlerinin yaşamlarını ve seçimlerini sorgulamaya başlarlar. Kerem’in hapsedildiği, içinden fiziksel olarak çıkamadığı oda bir süre sonra Leyla’nın mutsuzluğundan kurtulmak için seçtiği bir kaçış alanı olur.
Başka Sinema

CANO
2017 | 81' | Türkiye
Yönetmen: Mehmet Salih Demir
İbrahim bir sabah çalan telefonla arkadaşı Cano’nun kaybolduğunu öğrenir. Başlarda normal hayatına devam eder. Cano'yu birkaç yere soran İbrahim, kendisi dışında herkesin kayıtsız olduğunu fark edince dostunu aramaya başlar. Bu sırada sevdiği kadınla arası bozulmuştur ancak kafasındaki sorular yüzünden durumu düzeltemez. Arkadaşını bulmak ve ilişkisini kurtarmak arasında kalır. Şehirde arkadaşını bulamayan İbrahim, Cano’nun doğup büyüdüğü köye ve kasabaya gitmeye karar verir.
Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ
BÜTÜN SAADETLER MÜMKÜNDÜR
2017 | 97' | Türkiye
Yönetmen: Selman Kılıçaslan

İlk gösterimini 36. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma bölümünde yapan film, inşaat mühendisliği okuyan Ali'nin yaşantısına ve kendisini bulma sürecine odaklanıyor. Selman Kılıçaslan'ın ilk uzun metraj çalışması olma özelliğini taşıyan film, yönetmen tarafından "bir gencin manevi yolculuk hikayesi" olarak tanımlanıyor.
Osman Baran Özdemir