Gündem

ve SineBU kasım programı!
SineBU kasım programında izleyebileceğiniz 9 filmden merakla beklenen CLIMAX ve Sundance’de büyük ödülü kazanan THE MISEDUCATION OF CAMERON POST ön plana çıkıyor.

Gaspar Noé imzalı CLIMAX Cannes FF’nde The C.I.C.A.E. Art Cinema ödülünün sahibi oldu. Filmografisi dikkate alındığında sevenleri ve nefret edenleri olan filmler yapan Noé yeni filmi ile bu zıt kitleyi yine aynı anda perde karşısına oturtacak gibi görünüyor. Film diğer filmlerine nazaran daha yalın hikayesini Fransız aşırıcılığından beklenenden daha muhafazakar bir dil ile geleneksel bir sinema deneyiminden çok bir fenomen şeklinde sunuyor. CLIMAX senenin mutlaka görülesi işlerinden.

THE MISEDUCATION OF CAMERON POST – CAMERON POST’A TERS TERAPİ 90’lar Amerika’sından, hala 41 eyalette yasal olan homoseksüellik tedavi kampında geçen bir anlatı. Kitap uyarlaması olan film, işlediği konuyu önceki yüzyılın sorunuymuş gibi ele almadığını dönem filmi klişelerine saplanmayarak etkileşim sınırlarını genişletiyor. Söylemi üzerine vaaz vermek yerine karakterlerin durumlarına odaklanmayı tercih eden film SUNDANCE FF’nde büyük ödülün sahibi oldu. Sadece 3 seans gösterilecek filmi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

LETO / YAZ Sovyetler’in Jim Morrison’ı yakıştırması yapılan KINO grubu şarkı yazarı ve solisti Viktor Tsoi’nin ünlü olmadan hemen önceki döneminden bir anlatı. 80’ler Leningrad’ında rock müzik ortamlarını nostaljik olmayan bir dil ve canlılıkla ele alan film, Rusya’da ev hapsinde bulunan yönetmeni Kirill Serebrennikov’a Cannes FF’nde altın palmiye adaylığı kazandırdı. Siyah beyaz dokusu, başarılı uzun sekansları ve konu edindiği yıllarda hakim olan “mod”u yansıtma kapasitesi ile LETO övgüler toplamakta.

WHITNEY anlatısının arkasındaki gazeteciliği ve kurgusunun akıcılığı ile övgüler toplayan bir belgesel. Tüm zamanların en çok ödül alan kadın müzisyeni Whitney Houston’ın hayatı ve müziğine derinlemesine değinen film Cannes’da Golden Eye ve Queer Palm için yarıştı.

Son dönem Türkiye sinemasının kuşkusuz en üretken ismi Onur Ünlü imzalı PUT ŞEYLERE yönetmenin en zorlayıcı filmi olarak konuşuluyor. Film severlerin anlamlandırma isteğini tatmin etmeyen ve geleneksel sinematografi dilinden uzak duran yapım yine de kemik seyircisini mutlu etmenin yolunu bulmuşa benziyor. Anlamlandırmanıza gerek yok, filmi hissedebilirsiniz diyen Ünlü’nün filmini merakla bekliyoruz.

İlk gösterimini Toronto FF’nde yapan ÇİRKİN KRAL EFSANESİ yönetmen Yılmaz Güney’in hayatını, dünya ve sanat görüşünü konu edinen bir belgesel. Hüseyin Tabak’ın yönetmenliği ve anlatıcılığında ilerleyen film Yılmaz Güney’i anlamaya çalışmanın yanında, yönetmen Tabak’ın da kendini aradığı bir izlek. Yılmaz Güney’i çok yönlü perdeye taşıyan ve 7 yılda tamamlanan bu belgeselin sadece 2 seans gösterileceğini hatırlatırız.

Korku ve gerilim filmlerine ilham veren eserlerden kabul edilen SUSPIRIA, yüksek görsel ve işitsel dokusunu ile 41 yıl sonra yeniden perdede. Filmi bu sene vizyonda olan aynı isimli yeniden üretilen versiyonu ile karşılaştırmalı izlemek iyi bir seçenek olabilir.

Venedik FF’nde en iyi akdeniz filmi ödülünü alan ANONS ve Berlin FF’nde en iyi senaryo ile gümüş ayı kazanmış MUSEO / MÜZE kaçıranlar için son seansları ile SineBU’da olacaklar.

İyi Seyirler!
*Kapak Görseli: CLIMAX

CLIMAX
2018 | 95' | Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Gaspar Noé
Doğum ve ölüm sıra dışı deneyimlerdir. Yaşam, geçici bir hazdır.
Kaynak: Başka Sinema

THE MISEDUCATION OF CAMERON POST – CAMERON POST’A TERS TERAPİ
2018 | 91' | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Desiree Akhavan
Cameron Post, lisede herkesin gıpta ettiği bir kızdır. Cameron mezuniyet gecesinde bir kızla sevişirken yakalanır ve bunun üzerine zorla bir “dönüştürme terapisi” merkezine yollanır. Disiplin, ahlak, “düzcinselleştirme” gibi yöntemlerin uygulandığı bu tuhaf merkezde Cameron yeni arkadaşlar edinir. Kaynak: Kurmaca Film

LETO / YAZ
2018 | 124' | Rusça, İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Kirill Serebrennikov
Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan LETO, 1980’ler Leningrad’ında bir yaz günü başlıyor ve Sovyetler Birliği’nde rock’n’roll’un kaderini değiştiren kahramanları mercek altına alıyor. Genç müzisyen Viktor, Sovyet müzik tarihinin en popüler gruplarından “Kino”yu kurmanın arifesindedir. Iggy Pop, Talking Heads, Lou Reed, Led Zeppelin, David Bowie’nin ülkede elden ele dolaşan kaçak plakları, rock’n’roll ve blues kültürünün yaygınlaştığının, “Perestroyka”nın yaklaştığının habercisidir. Viktor’un yolu, ülkenin en iyi şarkı yazarlarından, Zoopark grubunun lideri Mike Naumenko ile kesişir. Mike, güzel eşi Natacha ve Victor arasında, şüpheyle dolu bir devrin en umutsuz günlerinde, müzikle yoğrulmuş ve dönemin ruhunu iliklerimize kadar hissettiren bir aşk üçgeni doğacaktır. Rusya’da ev hapsinde tutulan yönetmen Kirill Serebrennikov’un son filmi “YAZ / LETO”, The Guardian’ın belirttiği gibi “geçmişe yazılan baştan çıkarıcı bir aşk mektubu”.
Kaynak: Başka Sinema

WHITNEY
2018 | 120' | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Kevin Macdonald
6 Grammy Ödülü… 30 Billboard Music Ödülü… 7’si üst üste olmak kaydıyla müzik listelerini altüst eden tam 11 “Number 1” şarkı… 200 milyonun üzerinde albüm satışı… The Bodyguard filmi… Mariah Carey’den Beyoncé’ye nesilleri etkileyen, çalkantılı evliliği ile gündemden hiç düşmeyen bir isim… Whitney Houston’ın müzik dünyasının zirvesine çıkışı ve oradan yavaş yavaş ve birçok şey kaybederek inişinin daha önce hiç anlatılmamış hikâyesi WHITNEY… Oscar® ödüllü yönetmen Kevin Macdonald’ın gözünden…
Kaynak: Başka Sinema

PUT ŞEYLERE
2017 | 87' | Türkçe; İngilizce altyazılı
Yönetmen: Onur Ünlü
İstanbul’un Cihangir semtinde yaşayan bir grup sanatçının zaten yeterince karmaşık olan ilişkileri, hayatlarına giren bir el kamerası nedeniyle iyice garip bir hal alır. Tüm kadınların âşık olduğu narsist bir yönetmen, birbirlerine kabloyla bağlı iki ev arkadaşı, aynı zamanda morg olan bir tiyatro sahnesi, ölüleri dirilten bir hemşire ve ekibin bazen sağ bazen sol, bazen de iki kolu olmayan torbacısı; Onur Ünlü’nün zaman ve mekânla oynadığı deneysel anlatısının kahramanlarıdır. Söz konusu kamera kimisi için iyi bir fırsatken kiminin sonunu getirecektir. Kaynak: Başka Sinema

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ
2017 | 122' | Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Hüseyin Tabak
Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral Efsanesi, ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini tanıklıklarla sunan film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.
Kaynak: Kurmaca Film

SUSPIRIA
1977 | 98' | İtalya | İtalyanca, İngilizce, Almanca, Rusça, Latince; Türkçe altyazılı
Yön: Dario Argento
Amerikalı bale öğrencisi Suzy Bannion, dünyaca ünlü ve saygın bir Alman yatılı dans akademisinde eğitim görmeye gelir. Suzy okula adım attığı andan itibaren bir dizi esrarengiz olaya tanıklık eder. Önceki gece okuldan kaçan bir öğrenci, ölü bulunmuştur. Piyanist Daniel ise kendi köpeği tarafından öldürülür. Akademide bir salgın hastalık baş gösterir ve korkutucu okul binasının her yanından tuhaf sesler yükselmektedir. Suzy biraz araştırma yapınca okulun geçmişte bir “cadılar meclisi” mekanı olduğunu öğrenir. Ama işaretler, binada cadı geleneğinin ve ayinlerinin geçmişte kalmadığını, hâlâ devam ettiğini göstermektedir! Korku-gerilim türünün en önemli yönetmenlerinden Dario Argento’nun başyapıtı kabul edilen ve İtalyan progressive rock grubu Goblin’in müzikleriyle benzersiz bir görsel-işitsel deneyime dönüşen SUSPIRIA, yıllara meydan okuyan, zamanının çok ötesinde bir film…
Kaynak: Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ

ANONS
2017 | 95' | Türkçe; İngilizce altyazılı
Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun
1963 yılı, Mayıs ayının son günleri. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha aynı gece Ankara’da başlayacak olan askeri darbenin İstanbul ayağında, darbe bildirisini İstanbul Radyosu’ndan anons etmeyi planlamaktadır.
Kaynak: Başka Sinema

MUSEO / MÜZE
2018 | 128' | İspanyolca, İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Alonso Ruizpalacios
Juan (Gael García Bernal) ve Benjamín (Leonardo Ortizgris), 30’lu yaşlarına çoktan ayak basmış olmasına rağmen ne müzmin öğrencisi oldukları veterinerlik okulunu bitirebilmiş, ne de aile evlerinden ayrılıp kendi ayaklarının üzerinde durabilmiştir. Büyük değişim Meksika tarihinin en büyük müze soygunu gerçekleştirmeleriyle başlayacaktır.
Kaynak: Başka Sinema