Gündem

SineBU Ocak 2019 programı yayında!

SineBU ocak ayında evlerine dönen öğrencileri maalesef kıskandıracak. Hepsi önemli festivallerden ödül kazanmış 5 yeni film ile İstanbul’un ve kampüsün nöbetçi sineması olmaya bu sene de devam ediyoruz. Filmler neler mi?

BURNING / ŞÜPHE ayın ve hatta yılın en önemli filmlerinden. Murakami hikayesi “Barn Burning” uyarlaması olan film Cannes FF’nden FIPRESCİ ödülünü kazandı. Minimalist bir dilde gerilim ve dram türündeki anlatı ile yönetmen Chang-dong Lee’nin 8 yıl sonra perdeye dönmüş durumda. Güney Kore’nin Oscar adayı olan film; felsefi, psikanalitik, mitolojik, pozitif bilimsel arka planı ile seyircisini filmden sonra da etki altında bırakması ile konuşuluyor. Sade ve tekinsiz bir atmosfer deneyimlemek ve kendinize ellerinizle kendinize ait bir anlam yaratmak için filmi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

GIRL yönetmeni Lukas Dhont’un bir gazete haberi üzerine çekmeye karar verdiği, ergen trans geçiş sürecindeki baş karakterinin üzerine kurulmuş, cinsiyet rolleri anlatısı. Belçika’nın Oscar adayı olan film Cannes FF’nde en iyi ilk film ödülünün de sahibi oldu. Filmin en çok konuşulan özelliği, anlatısındaki kırılmaları ve çarpışmaları ana karakterinin içsel değişimi ile tasvir edebilmesi. Merakla bekliyoruz.

COLD WAR / SOĞUK SAVAŞ 50’li yıllar soğuk savaş atmosferindeki orta Avrupa’da 10 yıllık bir ilişkiye odaklanıyor. 88 dakika süren anlatının 10 yıllık bir süreci sadece climax anlarıyla anlattığını varsayabilirsiniz ama film tam bu noktada güçleniyor. Film yaptığı zaman atlamaları sonrası karakterlerin üzerindeki sonuçları izleyicisine okuturken hikayeyi bizzat zihinde oluşturma deneyimini yaşatmayı hedefliyor. Görüntü yönetmenliği, siyah beyaz yüksek kontrastlı dokusu ve yer yer baskıcı yönetmen seçimleriyle bol övgü alan bu özgün işi mutlaka görmelisiniz.

WILDLIFE / YANGIN YERİ Torino FF’nden en iyi film ödülünü yönetmeni (ünlü oyuncu-YOUTH, THERE WILL BE BLOOD) Paul Dano’ya kazandıran bir “ilk film”. Ww2 sonrası 1960 Amerika’sında geçen yerel bir hikayeye odaklanan film aynı zamanda görüntü ve sanat yönetimi ile de övgüler almakta. Kitap uyarlaması olan film; yönetmenin oyunculuk tecrübelerinden geldiği öngörülen,” karakterlere aksiyonları dışında alan açan, onları dinlendiren sessiz devinimlere” anlatımı zenginleştiriyor.

THE IMAGE BOOK / İMGELER VE SÖZCÜKLER Godard’ın kendisine Cannes “Özel” palmiye ödülü kazandıran yeni filmi. Düşünce, bellek, rüya sözcük ve imgeler üzerine söz söyleyen film korku atmosferini barındırması ile de çizgi dışı bir anlatı. Aykırı alanlardan birçok parçanın bir araya gelip yeni ve ironik bir anlam yarattığı film sunduğu seyir ve üretim zevkinin yanında yönetmenin “izleyen var mı?” sorusuna da cevap arıyor.

DONBASS ve CLIMAX’i kaçıranlar için film takvimimizde minik bir sürpriz bulunmakta.
Yeni yılın ilk programı ile tüm film severlere sevgimizi yolluyor, iyi seyirler diliyoruz.

*Kapak Görseli: GIRL

FİLMLER

COLD WAR
2018 | 88’ | Lehçe, Fransızca, Almanca, Hırvatça, İtalyanca, Rusça; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Pawel Pawlikowski
“Ida” ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan Pawel Pawlikowski’nin Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile ayrılan filmi Soğuk Savaş’ta, Zula ve Wiktor savaştan harabe halinde çıkan Polonya’da karşılaşır. Farklı geçmişlere ve karakterlere sahip olan kahramanlarımız birbiriyle asla anlaşamayacak tiplerdir, ama kader yollarını ayrılmayacak şekilde birbirine bağlamıştır. 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inin soğuk savaş atmosferini kendine fon edinen Soğuk Savaş; politik görüş, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle savrulan bir çiftin, imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşk hikâyesi.
Kaynak: Başka Sinema

GIRL
2018 | 109' | Fransızca, Flamanca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Lukas Dhont
Cannes’ın En İyi İlk Film’i seçilen Kız, Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yaptı ve başta Altın Kamera olmak üzere birçok ödül kazandı. Kız, profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’nın hikâyesini anlatıyor. Lara, bir yandan ergenliğin getirdiği huzursuzlukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bale eğitimindeki zorlukları aşmaya çalışıyor. Yönetmen Dhont, “Böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimin konusu olmalı.” diyerek 2009’da Belçika’da bir gazetede okuduğu haberden yola çıkmış. Kız, Oscar and the Wolf’un “Strange Entity” şarkısına çektiği kliple de tanınan Dhont’un yönettiği ilk uzun metrajlı film.
Kaynak: Başka Sinema

WILDLIFE / YANGIN YERİ
2018 | 105' | İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Paul Dano
Torino Film Festivali’nden “En İyi Film” ödülüyle dönen YANGIN YERİ’nin başrollerini ünlü oyuncular Carey Mulligan ve Jake Gyllenhaal paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda Paul Dano’nun oturduğu filmin konusuysa şöyle: 14 yaşındaki Joe, ev hanımı bir anne (Jeanette) ve golf oyuncusu bir babanın (Jerry) tek çocuğudur. Bir gün Kanada sınırında, evlerine çok da uzak olmayan ormanlık bir bölgede kontrol altına alınamayan bir yangın çıkar. O sırada işinden kovulan ve bir anlamda hayattaki amacını kaybeden Jerry, karısını ve oğlunu arkasında bırakarak yangını söndürmeye giden ekibe katılır. Babasının yokluğunda birdenbire yetişkin rolü üstlenmek zorunda kalan Joe, bir yandan da annesinin çaresizliğine ve aileyi ayakta tutma çabasına tanık olacaktır.
Kaynak: Başka Sinema

BURNING / ŞÜPHE
2018 |148'| Korece; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Chang-dong Lee
Yarı zamanlı kurye, arada sırada da yazar olan Jongsu bir teslimat sırasında eski komşusu olan Haemi’yle karşılaşır. Haemi genç adamdan, kendisi Afrika seyahatindeyken kedisine göz kulak olmasını rica eder. Seyahatten döndüğündeyse, Jongsu’yu Kenya’da rastladığı gizemli bir adam olan Ben’le tanıştırır. Bir gün Ben Jongsu’ya sahip olduğu tuhaf bir hobiden bahseder.
Kaynak: Başka Sinema

THE IMAGE BOOK / İMGELER VE SÖZCÜKLER
2018 | 84' | Fransızca; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Cannes Film Festivali’nde Özel Altın Palmiye ödülünü kazanan “İMGELER VE SÖZCÜKLER / THE IMAGE BOOK”, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden, Oscar Onur Ödülü sahibi Jean-Luc Godard’ın son filmi. Senaryosu, kurgusu ve seslendirmesi de bizzat Godard imzalı olan film, beş bölümden oluşuyor: Düşüncelerimiz nasıl gelişir? Bellek nasıl işler? Rüyalar nerede başlar? İmgeler ve sözcükler nerede üst üste biner? Ve ne zaman ayrılır? 1960 yılında henüz ilk uzun metraj filmi Serseri Aşıklar (A bout de Souffle / Breathless) ile Fransız Yeni Dalga Akımı’nın fitilini ateşleyen ve hayatı boyunca “yeni”nin peşinden koşan Jean-Luc Godard, izleyiciye yine kışkırtıcı, zihin açıcı bir sinema deneyimi sunuyor. 2018 Cannes Jüri Başkanı Cate Blanchett, The Image Book’u “Yarışmadaki diğer filmlerin hepsinden ayrı bir yere oturdu. Neredeyse zaman ve mekan dışı bir film.” olarak nitelemişti.
Kaynak: Başka Sinema

KAÇIRMADINIZ

DONBASS
2018 | 110' | Ukraynaca, Rusça; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Sergey Loznitsa
91. Akademi Ödülleri için Ukrayna’nın Oscar adayı olan ve bu yıl Cannes’da Belirli Bir Bakış – En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Sergei Loznitsa imzalı DONBASS, sert ve tavizsiz bir Doğu Avrupa portresi çiziyor.
Kaynak: Başka Sinema

CLIMAX
2018 | 95' | Fransızca, İngilizce; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Gaspar Noé
Doğum ve ölüm sıra dışı deneyimlerdir. Yaşam, geçici bir hazdır.
Kaynak: Başka Sinemaıracak. Hepsi önemli festivallerden ödül kazanmış 5 yeni film ile İstanbul’un ve kampüsün nöbetçi sineması olmaya bu sene de devam ediyoruz. Filmler neler mi?