SineBU Nedir?

(SineBU'ya Üniversite Dışından Katılım Sağlamak İçin Lütfen "Bilet Satış" Sekmesine Tıklayıp Bilgi Alınız.)

Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni sinema salonu SineBU, 2 Mayıs itibariyle perdelerini açtı. Haftanın dört günü Başka Sinema ile işbirliği çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından işletilmekte olan salon, aynı zamanda üniversitenin farklı birimleri tarafından sinema salonu ihtiyaçları doğrultusunda değerlendiriliyor.

Kampüs içinde sinemanın en iyi örneklerinin izlenebileceği SineBU, sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık bir mekan olarak AVM’lere sıkışan sinemalara yeni bir alternatif olmayı hedefliyor.

Sinema Salonu’nun önemli bir ihtiyacı karşılayadığını ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu “Eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spor, sanat ve kültür alanlarında da öğrencilere destek olmanın ve bunun için gereken altyapıyı oluşturmanın Üniversite yönetimlerinin görevi olduğuna inanıyorum. Bizler Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine tüm alanlarda en iyi olanakları sunduğumuz zaman öğrencilerimizin de bunu en iyi şekilde değerlendireceğini düşünüyorum.” dedi.

Kuzey Kampüsü’nde yeni yapılan YADYOK Binası’nda yer alan, teknik olarak en yüksek standartlara sahip, 154 kişi kapasiteli SineBU sinema salonu görme engellilerin Sesli Betimleme ile film izlemesine imkân veren bir sistemle donatıldı.

Görme engelli sinemaseverler 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Sesli Betimleme’nin ilk defa bir sinema salonuna uygulanmasıyla tüm izleyicilerle aynı anda film izleme imkânına sahip oldu. ABD ve İngiltere gibi ülkelerde görme engelliler için alışıldık bir hizmet haline gelen bu uygulamaya Türkiye’de ilk yer veren sinema salonu SineBU oldu.

Projenin hayata geçmesinde katkılar sunan Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Can Candan İstanbul'un en "engelli dostu" sinema salonu olmayı hedeflediğini belirtirken Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nden Tarık Ozan Erkovan ise salonda sesli betimlemeli gösterimler sayesinde görme engellilerin filmdeki görsellerin betimlemesini dinleyerek filmi takip edebildiğini ve bu uygulamanın Türkiye’de ilk defa vizyon gösterimlerinde uygulandığını ekliyor.

Vizyona giren alternatif filmlerin iyi örneklerine yer verme hedefiyle yola çıkan SineBU, üniversitedeki diğer öğrenci kulüplerinin kullanımına da açık; ayrıca film galaları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.